CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 27 2018  (test competition)
Round: 8
Games: 44
Players: 44
1 2 3 4 5 6 7 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 
42 43 44 45 46 47 48 49 50 

Games in round 8

GameBlack playerWhite playerResult
121833  
Tomek Czajka
Marc Oldenhof
34 - 26 (WIN: BLACK)
121834  
Vytautas Gruslys
Abdessamad El Kasimi
31 - 29 (WIN: BLACK)
121835  
Abdessamad El Kasimi
Vytautas Gruslys
28 - 32 (WIN: WHITE)
121836  
John Stephenson
Machiel van Hooren
32 - 28 (WIN: BLACK)
121837  
Marc Oldenhof
Tomek Czajka
26 - 34 (WIN: WHITE)
121838  
Machiel van Hooren
John Stephenson
28 - 32 (WIN: WHITE)
121839  
Jelle van Cappelle
Robbert van Kessel
32 - 28 (WIN: BLACK)
121840  
Robbert van Kessel
Jelle van Cappelle
33 - 27 (WIN: BLACK)
121841  
Koen Wolters
C.A. Nouta
32 - 28 (WIN: BLACK)
121842  
Ludo Pulles
Tjeerd van Cappelle
29 - 31 (WIN: WHITE)
121843  
C.A. Nouta
Koen Wolters
33 - 27 (WIN: BLACK)
121844  
Marcel Vlastuin
Jaap Taal
33 - 27 (WIN: BLACK)
121845  
Tjeerd van Cappelle
Ludo Pulles
29 - 31 (WIN: WHITE)
121846  
Martin Husar
Tom Smeding
31 - 29 (WIN: BLACK)
121847  
Tom Smeding
Martin Husar
28 - 32 (WIN: WHITE)
121848  
Jaap Taal
Marcel Vlastuin
26 - 34 (WIN: WHITE)
121849  
Maurits van Altvorst
Willem Melching
29 - 31 (WIN: WHITE)
121850  
Willem Melching
Maurits van Altvorst
34 - 26 (WIN: BLACK)
121851  
Jelmer Firet
Test Player A
28 - 32 (WIN: WHITE)
121852  
Maarten Schadd
Leopold Tschanter
33 - 27 (WIN: BLACK)
121853  
Test Player A
Jelmer Firet
31 - 29 (WIN: BLACK)
121854  
Leopold Tschanter
Maarten Schadd
25 - 35 (WIN: WHITE)
121855  
Splinter Suidman
Sybrand Aarnoutse
33 - 27 (WIN: BLACK)
121856  
Sybrand Aarnoutse
Splinter Suidman
24 - 36 (WIN: WHITE)
121857  
Anatolijs Gorbunovs
Charlie van Diepen
39 - 21 (WIN: BLACK)
121858  
Charlie van Diepen
Anatolijs Gorbunovs
29 - 31 (WIN: WHITE)
121859  
Corné Verhoef
Leander van Wijlick
37 - 23 (WIN: BLACK)
121860  
Leander van Wijlick
Corné Verhoef
24 - 36 (WIN: WHITE)
121861  
Jard van Roest
Henk Koops
27 - 33 (WIN: WHITE)
121862  
Henk Koops
Jard van Roest
41 - 19 (WIN: BLACK)
121863  
Maaike van der Laan
Dorin Damaschin
23 - 37 (WIN: WHITE)
121864  
Dorin Damaschin
Maaike van der Laan
36 - 24 (WIN: BLACK)
121865  
Pieter Voors
Luisa Lamprea
39 - 21 (WIN: BLACK)
121866  
Luisa Lamprea
Pieter Voors
27 - 33 (WIN: WHITE)
121867  
Tiberiu Savin
David Willemse
27 - 33 (WIN: WHITE)
121868  
Robin Peters
Mostafa Heidary
28 - 32 (WIN: WHITE)
121869  
Niels Zandberg
Andriy Makukha
15 - 45 (WIN: WHITE)
121870  
Nikita Kurgin
Renze Vroom
28 - 0
121871  
Thijs Vernooij
Lukas Pestalozzi
25 - 35 (WIN: WHITE)
121872  
David Willemse
Tiberiu Savin
32 - 28 (WIN: BLACK)
121873  
Lukas Pestalozzi
Thijs Vernooij
27 - 33 (WIN: WHITE)
121874  
Mostafa Heidary
Robin Peters
32 - 28 (WIN: BLACK)
121875  
Andriy Makukha
Niels Zandberg
37 - 23 (WIN: BLACK)
121876  
Renze Vroom
Nikita Kurgin
29 - 31 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 8

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupveoveo 546
2Vytautas GruslysCodeCupPenguin 527
3John StephensonCodeCupoppilf 511
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin10 505
5Abdessamad El KasimiCodeCupyamamay 505
6Robbert van KesselCodeCupFlappie 502
7Jelle van CappelleCodeCupStupid 500
8Martin HusarCodeCupmain_c 500
9Machiel van HoorenCodeCupDaarHebJeFlipper 500
10C.A. NoutaCodeCupv0032 499
11Ludo PullesunofficialTestFlipperino 499
12Koen WoltersCodeCupKFMS 498
13Marc OldenhofCodeCupFoulOleFlippo_1_4 498
14Tjeerd van CappelleCodeCupHabbeKrats 498 1
15Willem MelchingCodeCupv1_1 489
16Tom SmedingCodeCupaapje 487
17Maarten SchaddCodeCupTroi4 484 2
18Splinter SuidmanNIORoadRunner 482
19Jaap TaalCodeCupfloppi 481
20Maurits van AltvorstNIOmico 480
21Anatolijs GorbunovsCodeCupagtestf 479
22Corné VerhoefNIOwhiew 475
23Jelmer FiretCodeCupBulldozer 475
24Henk KoopsCodeCupXORRO_V31 474 2
25Dorin DamaschinCodeCupdorin 467
26Leopold TschanterCodeCupltflip 465
27Pieter VoorsCodeCupPhilippo 464
28Sybrand AarnoutseNIOHKH_Maxima5 461
29Charlie van DiepenNIOJellyfish 453
30Leander van WijlickNIOLeopard 449
31Jard van RoestNIOFlippoMaticV1 447
32Tiberiu SavinCodeCupfirstpossible2 443
33Nikita KurginCodeCupCeres 443
34Robin PetersCodeCupJustTheFirstMove 443
35Maaike van der LaanCodeCupMV10 442
36Thijs VernooijNIOFlippoTVernooij7 440
37Luisa LampreaCodeCupDummyBot 437
38David WillemseNIOFlippoGamev6 433
39Lukas PestalozziCodeCupcorners_man 426 1
40Niels ZandbergNIOSuperFlippo 423
41Andriy MakukhaCodeCupKakao 415 5
42Mostafa HeidaryCodeCupTeenageFlippo 408
43Renze VroomNIOBiggestFailureOfAllT 340 5