CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 8
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 8

GameBlack playerWhite playerResult
143727  
Marcel Vlastuin
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
143728  
Tomek Czajka
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
143729  
Ludo Pulles
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143730  
Corné Verhoef
Ludo Pulles
1 - 99 (WIN: WHITE)
143731  
Andor Michels
Jelmer Firet
100 - 0 (WIN: BLACK)
143732  
Jelmer Firet
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
143733  
Henk Koops
Dirk Groot
98 - 2 (WIN: BLACK)
143734  
Dirk Groot
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
143735  
Abdessamad El Kasimi
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
143736  
Jard van Roest
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
143737  
Vytautas Gruslys
Nikita Kurgin
96 - 4 (WIN: BLACK)
143738  
Nikita Kurgin
Vytautas Gruslys
97 - 0 (WIN: BLACK)
143739  
Laurent van den Bos
Tom Smeding
97 - 3 (WIN: BLACK)
143740  
Tom Smeding
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)
143741  
Alexandr Mushtagov
Luisa Lamprea
0 - 99 (WIN: WHITE)
143742  
Luisa Lamprea
Alexandr Mushtagov
2 - 98 (WIN: WHITE)
143743  
Lukas Gelbmann
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
143744  
Arthur Ball
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
143745  
Paul Wiselius
Rune Valle
96 - 4 (WIN: BLACK)
143746  
Rune Valle
Paul Wiselius
97 - 3 (WIN: BLACK)
143747  
Jeroen Op de Beek
Jelle van Cappelle
0 - 95 (WIN: WHITE)
143748  
Jelle van Cappelle
Jeroen Op de Beek
99 - 0 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 8

Rank Name Group Program Points Fail
1Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 199
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 198
3Arthur BallCodeCupgokaiAB2 198
4Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 198
5Ludo Pullesunofficialprog4_v2 198
6Henk KoopsCodeCupGomokuv23 196
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 194
8Jelle van CappelleCodeCupsimple 194
9Nikita KurginCodeCupNerys 101
10Rune ValleCodeCupEnrahim1 101
11Luisa LampreaCodeCupAugust 101
12Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 99
13Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 98 1
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 96 1
15Tom SmedingCodeCupmm 6
16Dirk GrootCodeCupGomoku 4
17Jard van RoestNIOVersion_1_2 2
18Lukas GelbmannCodeCupstubborn 2
19Corné VerhoefCodeCuptest 2
20Tomek CzajkaCodeCupgracz 2
21Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 1
22Jeroen Op de BeekNIOFast 0 2