CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 9
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 9

GameBlack playerWhite playerResult
143749  
Marcel Vlastuin
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143750  
Corné Verhoef
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
143751  
Tomek Czajka
Jelmer Firet
1 - 99 (WIN: WHITE)
143752  
Jelmer Firet
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
143753  
Ludo Pulles
Dirk Groot
98 - 2 (WIN: BLACK)
143754  
Dirk Groot
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
143755  
Andor Michels
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
143756  
Jard van Roest
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
143757  
Henk Koops
Nikita Kurgin
1 - 99 (WIN: WHITE)
143758  
Nikita Kurgin
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
143759  
Abdessamad El Kasimi
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
143760  
Tom Smeding
Abdessamad El Kasimi
5 - 95 (WIN: WHITE)
143761  
Vytautas Gruslys
Luisa Lamprea
92 - 8 (WIN: BLACK)
143762  
Luisa Lamprea
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
143763  
Laurent van den Bos
Arthur Ball
98 - 2 (WIN: BLACK)
143764  
Arthur Ball
Laurent van den Bos
2 - 98 (WIN: WHITE)
143765  
Alexandr Mushtagov
Rune Valle
0 - 99 (WIN: WHITE)
143766  
Rune Valle
Alexandr Mushtagov
90 - 10 (WIN: BLACK)
143767  
Lukas Gelbmann
Jelle van Cappelle
3 - 97 (WIN: WHITE)
143768  
Jelle van Cappelle
Lukas Gelbmann
1 - 99 (WIN: WHITE)
143769  
Paul Wiselius
Jeroen Op de Beek
97 - 0 (WIN: BLACK)
143770  
Jeroen Op de Beek
Paul Wiselius
97 - 3 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 9

Rank Name Group Program Points Fail
1Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 398
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 396
3Ludo Pullesunofficialprog4_v2 393
4Laurent van den BosCodeCupBoomoku 390
5Henk KoopsCodeCupGomokuv23 295
6Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 294
7Jelle van CappelleCodeCupsimple 292
8Rune ValleCodeCupEnrahim1 290
9Luisa LampreaCodeCupAugust 208
10Nikita KurginCodeCupNerys 202
11Arthur BallCodeCupgokaiAB2 202
12Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 199
13Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 199
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 188 2
15Tom SmedingCodeCupmm 110
16Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 108 2
17Lukas GelbmannCodeCupstubborn 104
18Jeroen Op de BeekNIOFast 97 3
19Dirk GrootCodeCupGomoku 9
20Corné VerhoefCodeCuptest 4
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 4
22Jard van RoestNIOVersion_1_2 3