CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 10
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 10

GameBlack playerWhite playerResult
143771  
Marcel Vlastuin
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
143772  
Jelmer Firet
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
143773  
Corné Verhoef
Dirk Groot
1 - 99 (WIN: WHITE)
143774  
Dirk Groot
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143775  
Tomek Czajka
Jard van Roest
1 - 99 (WIN: WHITE)
143776  
Jard van Roest
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
143777  
Ludo Pulles
Nikita Kurgin
99 - 0 (WIN: BLACK)
143778  
Nikita Kurgin
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
143779  
Andor Michels
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
143780  
Tom Smeding
Andor Michels
4 - 96 (WIN: WHITE)
143781  
Henk Koops
Luisa Lamprea
99 - 1 (WIN: BLACK)
143782  
Luisa Lamprea
Henk Koops
98 - 2 (WIN: BLACK)
143783  
Abdessamad El Kasimi
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
143784  
Arthur Ball
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
143785  
Vytautas Gruslys
Rune Valle
93 - 7 (WIN: BLACK)
143786  
Rune Valle
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
143787  
Laurent van den Bos
Jelle van Cappelle
5 - 95 (WIN: WHITE)
143788  
Jelle van Cappelle
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
143789  
Alexandr Mushtagov
Jeroen Op de Beek
98 - 0 (WIN: BLACK)
143790  
Jeroen Op de Beek
Alexandr Mushtagov
0 - 95 (WIN: WHITE)
143791  
Lukas Gelbmann
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
143792  
Paul Wiselius
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 10

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 593
2Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 592
3Ludo Pullesunofficialprog4_v2 589
4Laurent van den BosCodeCupBoomoku 494
5Arthur BallCodeCupgokaiAB2 399
6Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 397
7Rune ValleCodeCupEnrahim1 396
8Henk KoopsCodeCupGomokuv23 396
9Jelle van CappelleCodeCupsimple 388
10Luisa LampreaCodeCupAugust 307
11Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 301 2
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 297
13Vytautas GruslysCodeCupBotato 281 3
14Dirk GrootCodeCupGomoku 207
15Nikita KurginCodeCupNerys 205 1
16Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 202
17Jard van RoestNIOVersion_1_2 201
18Tom SmedingCodeCupmm 116
19Lukas GelbmannCodeCupstubborn 106
20Jeroen Op de BeekNIOFast 97 5
21Corné VerhoefCodeCuptest 6
22Tomek CzajkaCodeCupgracz 6