CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 11
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 11

GameBlack playerWhite playerResult
143793  
Marcel Vlastuin
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)
143794  
Dirk Groot
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
143795  
Jelmer Firet
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
143796  
Jard van Roest
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
143797  
Corné Verhoef
Nikita Kurgin
1 - 99 (WIN: WHITE)
143798  
Nikita Kurgin
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143799  
Tomek Czajka
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
143800  
Tom Smeding
Tomek Czajka
100 - 0 (WIN: BLACK)
143801  
Ludo Pulles
Luisa Lamprea
96 - 4 (WIN: BLACK)
143802  
Luisa Lamprea
Ludo Pulles
11 - 89 (WIN: WHITE)
143803  
Andor Michels
Arthur Ball
6 - 94 (WIN: WHITE)
143804  
Arthur Ball
Andor Michels
96 - 4 (WIN: BLACK)
143805  
Henk Koops
Rune Valle
97 - 3 (WIN: BLACK)
143806  
Rune Valle
Henk Koops
99 - 1 (WIN: BLACK)
143807  
Abdessamad El Kasimi
Jelle van Cappelle
99 - 1 (WIN: BLACK)
143808  
Jelle van Cappelle
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
143809  
Vytautas Gruslys
Jeroen Op de Beek
97 - 0 (WIN: BLACK)
143810  
Jeroen Op de Beek
Vytautas Gruslys
98 - 2 (WIN: BLACK)
143811  
Laurent van den Bos
Paul Wiselius
92 - 8 (WIN: BLACK)
143812  
Paul Wiselius
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)
143813  
Alexandr Mushtagov
Lukas Gelbmann
0 - 99 (WIN: WHITE)
143814  
Lukas Gelbmann
Alexandr Mushtagov
2 - 98 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 11

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 790
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 774
3Laurent van den BosCodeCupBoomoku 683
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 602
5Arthur BallCodeCupgokaiAB2 589
6Rune ValleCodeCupEnrahim1 498
7Henk KoopsCodeCupGomokuv23 494
8Jelle van CappelleCodeCupsimple 488
9Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 408
10Nikita KurginCodeCupNerys 403 1
11Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 399 3
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 397
13Vytautas GruslysCodeCupBotato 380 3
14Luisa LampreaCodeCupAugust 322
15Tom SmedingCodeCupmm 315
16Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 302
17Jard van RoestNIOVersion_1_2 301
18Dirk GrootCodeCupGomoku 210
19Lukas GelbmannCodeCupstubborn 207
20Jeroen Op de BeekNIOFast 195 6
21Corné VerhoefCodeCuptest 8
22Tomek CzajkaCodeCupgracz 7