CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 12
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 12

GameBlack playerWhite playerResult
143815  
Marcel Vlastuin
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
143816  
Jard van Roest
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
143817  
Dirk Groot
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)
143818  
Nikita Kurgin
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)
143819  
Jelmer Firet
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
143820  
Tom Smeding
Jelmer Firet
100 - 0 (WIN: BLACK)
143821  
Corné Verhoef
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
143822  
Luisa Lamprea
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143823  
Tomek Czajka
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
143824  
Arthur Ball
Tomek Czajka
100 - 0 (WIN: BLACK)
143825  
Ludo Pulles
Rune Valle
96 - 4 (WIN: BLACK)
143826  
Rune Valle
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
143827  
Andor Michels
Jelle van Cappelle
96 - 4 (WIN: BLACK)
143828  
Jelle van Cappelle
Andor Michels
3 - 97 (WIN: WHITE)
143829  
Henk Koops
Jeroen Op de Beek
98 - 0 (WIN: BLACK)
143830  
Jeroen Op de Beek
Henk Koops
98 - 2 (WIN: BLACK)
143831  
Abdessamad El Kasimi
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
143832  
Paul Wiselius
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
143833  
Vytautas Gruslys
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
143834  
Lukas Gelbmann
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
143835  
Laurent van den Bos
Alexandr Mushtagov
95 - 5 (WIN: BLACK)
143836  
Alexandr Mushtagov
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 12

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 987
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 967
3Laurent van den BosCodeCupBoomoku 875
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 795
5Arthur BallCodeCupgokaiAB2 788
6Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 606
7Henk KoopsCodeCupGomokuv23 594
8Luisa LampreaCodeCupAugust 520
9Tom SmedingCodeCupmm 514
10Rune ValleCodeCupEnrahim1 505
11Nikita KurginCodeCupNerys 504 1
12Jelle van CappelleCodeCupsimple 495
13Vytautas GruslysCodeCupBotato 480 3
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 407 3
15Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 399
16Dirk GrootCodeCupGomoku 309
17Lukas GelbmannCodeCupstubborn 307
18Jard van RoestNIOVersion_1_2 304
19Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 303
20Jeroen Op de BeekNIOFast 293 7
21Corné VerhoefCodeCuptest 10
22Tomek CzajkaCodeCupgracz 8