CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 13
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 13

GameBlack playerWhite playerResult
143837  
Marcel Vlastuin
Nikita Kurgin
96 - 4 (WIN: BLACK)
143838  
Nikita Kurgin
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
143839  
Jard van Roest
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
143840  
Tom Smeding
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
143841  
Dirk Groot
Luisa Lamprea
0 - 98 (WIN: WHITE)
143842  
Luisa Lamprea
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)
143843  
Jelmer Firet
Arthur Ball
2 - 98 (WIN: WHITE)
143844  
Arthur Ball
Jelmer Firet
100 - 0 (WIN: BLACK)
143845  
Corné Verhoef
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
143846  
Rune Valle
Corné Verhoef
100 - 0 (WIN: BLACK)
143847  
Tomek Czajka
Jelle van Cappelle
3 - 97 (WIN: WHITE)
143848  
Jelle van Cappelle
Tomek Czajka
97 - 3 (WIN: BLACK)
143849  
Ludo Pulles
Jeroen Op de Beek
98 - 0 (WIN: BLACK)
143850  
Jeroen Op de Beek
Ludo Pulles
0 - 96 (WIN: WHITE)
143851  
Andor Michels
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
143852  
Paul Wiselius
Andor Michels
4 - 96 (WIN: WHITE)
143853  
Henk Koops
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
143854  
Lukas Gelbmann
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
143855  
Abdessamad El Kasimi
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
143856  
Alexandr Mushtagov
Abdessamad El Kasimi
0 - 99 (WIN: WHITE)
143857  
Vytautas Gruslys
Laurent van den Bos
95 - 5 (WIN: BLACK)
143858  
Laurent van den Bos
Vytautas Gruslys
9 - 91 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 13

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1181
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1161
3Arthur BallCodeCupgokaiAB2 986
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 985
5Laurent van den BosCodeCupBoomoku 889
6Henk KoopsCodeCupGomokuv23 792
7Luisa LampreaCodeCupAugust 717
8Tom SmedingCodeCupmm 713
9Rune ValleCodeCupEnrahim1 704
10Jelle van CappelleCodeCupsimple 689
11Vytautas GruslysCodeCupBotato 666 3
12Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 616
13Nikita KurginCodeCupNerys 510 1
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 506 4
15Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 499
16Dirk GrootCodeCupGomoku 310 1
17Lukas GelbmannCodeCupstubborn 309
18Jard van RoestNIOVersion_1_2 305
19Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 305
20Jeroen Op de BeekNIOFast 293 9
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 14
22Corné VerhoefCodeCuptest 11