CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 15
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 15

GameBlack playerWhite playerResult
143881  
Marcel Vlastuin
Luisa Lamprea
93 - 7 (WIN: BLACK)
143882  
Luisa Lamprea
Marcel Vlastuin
4 - 96 (WIN: WHITE)
143883  
Tom Smeding
Arthur Ball
2 - 98 (WIN: WHITE)
143884  
Arthur Ball
Tom Smeding
100 - 0 (WIN: BLACK)
143885  
Nikita Kurgin
Rune Valle
2 - 98 (WIN: WHITE)
143886  
Rune Valle
Nikita Kurgin
100 - 0 (WIN: BLACK)
143887  
Jard van Roest
Jelle van Cappelle
1 - 99 (WIN: WHITE)
143888  
Jelle van Cappelle
Jard van Roest
96 - 4 (WIN: BLACK)
143889  
Dirk Groot
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
143890  
Jeroen Op de Beek
Dirk Groot
98 - 2 (WIN: BLACK)
143891  
Jelmer Firet
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
143892  
Paul Wiselius
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
143893  
Corné Verhoef
Lukas Gelbmann
2 - 98 (WIN: WHITE)
143894  
Lukas Gelbmann
Corné Verhoef
97 - 3 (WIN: BLACK)
143895  
Tomek Czajka
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
143896  
Alexandr Mushtagov
Tomek Czajka
0 - 76 (WIN: WHITE)
143897  
Ludo Pulles
Laurent van den Bos
97 - 3 (WIN: BLACK)
143898  
Laurent van den Bos
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
143899  
Andor Michels
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
143900  
Vytautas Gruslys
Andor Michels
89 - 11 (WIN: BLACK)
143901  
Henk Koops
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
143902  
Abdessamad El Kasimi
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 15

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1568
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1552
3Arthur BallCodeCupgokaiAB2 1382
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1291
5Rune ValleCodeCupEnrahim1 1101
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1091
7Jelle van CappelleCodeCupsimple 1079
8Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1012
9Henk KoopsCodeCupGomokuv23 994
10Vytautas GruslysCodeCupBotato 950 4
11Luisa LampreaCodeCupAugust 831
12Tom SmedingCodeCupmm 717
13Jeroen Op de BeekNIOFast 687 9
14Nikita KurginCodeCupNerys 608 3
15Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 608 6
16Lukas GelbmannCodeCupstubborn 507
17Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 506
18Dirk GrootCodeCupGomoku 314 2
19Jard van RoestNIOVersion_1_2 312
20Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 312
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 93
22Corné VerhoefCodeCuptest 18