CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 16
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 16

GameBlack playerWhite playerResult
143903  
Marcel Vlastuin
Arthur Ball
96 - 4 (WIN: BLACK)
143904  
Arthur Ball
Marcel Vlastuin
5 - 95 (WIN: WHITE)
143905  
Luisa Lamprea
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
143906  
Rune Valle
Luisa Lamprea
99 - 1 (WIN: BLACK)
143907  
Tom Smeding
Jelle van Cappelle
11 - 89 (WIN: WHITE)
143908  
Jelle van Cappelle
Tom Smeding
4 - 96 (WIN: WHITE)
143909  
Nikita Kurgin
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
143910  
Jeroen Op de Beek
Nikita Kurgin
0 - 95 (WIN: WHITE)
143911  
Jard van Roest
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
143912  
Paul Wiselius
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
143913  
Dirk Groot
Lukas Gelbmann
0 - 99 (WIN: WHITE)
143914  
Lukas Gelbmann
Dirk Groot
1 - 99 (WIN: WHITE)
143915  
Jelmer Firet
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
143916  
Alexandr Mushtagov
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
143917  
Corné Verhoef
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
143918  
Laurent van den Bos
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
143919  
Tomek Czajka
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
143920  
Vytautas Gruslys
Tomek Czajka
98 - 2 (WIN: BLACK)
143921  
Ludo Pulles
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
143922  
Abdessamad El Kasimi
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
143923  
Andor Michels
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
143924  
Henk Koops
Andor Michels
96 - 4 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 16

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1759
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1748
3Arthur BallCodeCupgokaiAB2 1391
4Rune ValleCodeCupEnrahim1 1299
5Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1298
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1289
7Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1210
8Henk KoopsCodeCupGomokuv23 1187
9Jelle van CappelleCodeCupsimple 1172
10Vytautas GruslysCodeCupBotato 1147 4
11Luisa LampreaCodeCupAugust 833
12Tom SmedingCodeCupmm 824
13Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 806 6
14Jeroen Op de BeekNIOFast 785 10
15Nikita KurginCodeCupNerys 705 3
16Lukas GelbmannCodeCupstubborn 607
17Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 510
18Dirk GrootCodeCupGomoku 413 3
19Jard van RoestNIOVersion_1_2 314
20Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 314
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 96
22Corné VerhoefCodeCuptest 20