CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 19
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 19

GameBlack playerWhite playerResult
143969  
Marcel Vlastuin
Jeroen Op de Beek
96 - 0 (WIN: BLACK)
143970  
Jeroen Op de Beek
Marcel Vlastuin
98 - 2 (WIN: BLACK)
143971  
Jelle van Cappelle
Paul Wiselius
3 - 97 (WIN: WHITE)
143972  
Paul Wiselius
Jelle van Cappelle
96 - 4 (WIN: BLACK)
143973  
Rune Valle
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
143974  
Lukas Gelbmann
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
143975  
Arthur Ball
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
143976  
Alexandr Mushtagov
Arthur Ball
96 - 4 (WIN: BLACK)
143977  
Luisa Lamprea
Laurent van den Bos
7 - 93 (WIN: WHITE)
143978  
Laurent van den Bos
Luisa Lamprea
97 - 3 (WIN: BLACK)
143979  
Tom Smeding
Vytautas Gruslys
2 - 98 (WIN: WHITE)
143980  
Vytautas Gruslys
Tom Smeding
97 - 3 (WIN: BLACK)
143981  
Nikita Kurgin
Abdessamad El Kasimi
2 - 98 (WIN: WHITE)
143982  
Abdessamad El Kasimi
Nikita Kurgin
97 - 3 (WIN: BLACK)
143983  
Jard van Roest
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
143984  
Henk Koops
Jard van Roest
98 - 2 (WIN: BLACK)
143985  
Dirk Groot
Andor Michels
0 - 99 (WIN: WHITE)
143986  
Andor Michels
Dirk Groot
100 - 0 (WIN: BLACK)
143987  
Jelmer Firet
Ludo Pulles
4 - 96 (WIN: WHITE)
143988  
Ludo Pulles
Jelmer Firet
1 - 99 (WIN: WHITE)
143989  
Corné Verhoef
Tomek Czajka
80 - 20 (WIN: BLACK)
143990  
Tomek Czajka
Corné Verhoef
68 - 32 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 19

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2241
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2233
3Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1779
4Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1775
5Henk KoopsCodeCupGomokuv23 1775
6Vytautas GruslysCodeCupBotato 1735 4
7Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1705
8Rune ValleCodeCupEnrahim1 1605
9Arthur BallCodeCupgokaiAB2 1597
10Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1297 6
11Jelle van CappelleCodeCupsimple 1193
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1101
13Jeroen Op de BeekNIOFast 1077 13
14Luisa LampreaCodeCupAugust 1044
15Tom SmedingCodeCupmm 951
16Nikita KurginCodeCupNerys 910 3
17Lukas GelbmannCodeCupstubborn 806
18Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 426
19Dirk GrootCodeCupGomoku 416 5
20Jard van RoestNIOVersion_1_2 323
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 189 1
22Corné VerhoefCodeCuptest 135