CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 21
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 21

GameBlack playerWhite playerResult
144013  
Marcel Vlastuin
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
144014  
Lukas Gelbmann
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
144015  
Paul Wiselius
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
144016  
Alexandr Mushtagov
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
144017  
Jeroen Op de Beek
Laurent van den Bos
97 - 3 (WIN: BLACK)
144018  
Laurent van den Bos
Jeroen Op de Beek
98 - 0 (WIN: BLACK)
144019  
Jelle van Cappelle
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
144020  
Vytautas Gruslys
Jelle van Cappelle
97 - 3 (WIN: BLACK)
144021  
Rune Valle
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
144022  
Abdessamad El Kasimi
Rune Valle
3 - 97 (WIN: WHITE)
144023  
Arthur Ball
Henk Koops
98 - 2 (WIN: BLACK)
144024  
Henk Koops
Arthur Ball
98 - 2 (WIN: BLACK)
144025  
Luisa Lamprea
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
144026  
Andor Michels
Luisa Lamprea
96 - 4 (WIN: BLACK)
144027  
Tom Smeding
Ludo Pulles
6 - 94 (WIN: WHITE)
144028  
Ludo Pulles
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
144029  
Nikita Kurgin
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
144030  
Tomek Czajka
Nikita Kurgin
1 - 99 (WIN: WHITE)
144031  
Jard van Roest
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
144032  
Corné Verhoef
Jard van Roest
1 - 99 (WIN: WHITE)
144033  
Dirk Groot
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
144034  
Jelmer Firet
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 21

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2629
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2619
3Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2098
4Henk KoopsCodeCupGomokuv23 2069
5Vytautas GruslysCodeCupBotato 2030 4
6Rune ValleCodeCupEnrahim1 1990
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1891
8Arthur BallCodeCupgokaiAB2 1798
9Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1794
10Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1677 6
11Jeroen Op de BeekNIOFast 1372 14
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1301
13Jelle van CappelleCodeCupsimple 1208
14Nikita KurginCodeCupNerys 1108 5
15Luisa LampreaCodeCupAugust 1053
16Tom SmedingCodeCupmm 965
17Lukas GelbmannCodeCupstubborn 810
18Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 724
19Dirk GrootCodeCupGomoku 615 6
20Jard van RoestNIOVersion_1_2 527
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 267 1
22Corné VerhoefCodeCuptest 139