CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 22
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 22

GameBlack playerWhite playerResult
144035  
Marcel Vlastuin
Alexandr Mushtagov
98 - 2 (WIN: BLACK)
144036  
Alexandr Mushtagov
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
144037  
Lukas Gelbmann
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
144038  
Laurent van den Bos
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
144039  
Paul Wiselius
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
144040  
Vytautas Gruslys
Paul Wiselius
91 - 9 (WIN: BLACK)
144041  
Jeroen Op de Beek
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
144042  
Abdessamad El Kasimi
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
144043  
Jelle van Cappelle
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
144044  
Henk Koops
Jelle van Cappelle
97 - 3 (WIN: BLACK)
144045  
Rune Valle
Andor Michels
3 - 97 (WIN: WHITE)
144046  
Andor Michels
Rune Valle
96 - 4 (WIN: BLACK)
144047  
Arthur Ball
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
144048  
Ludo Pulles
Arthur Ball
98 - 2 (WIN: BLACK)
144049  
Luisa Lamprea
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
144050  
Tomek Czajka
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
144051  
Tom Smeding
Corné Verhoef
100 - 0 (WIN: BLACK)
144052  
Corné Verhoef
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
144053  
Nikita Kurgin
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
144054  
Jelmer Firet
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)
144055  
Jard van Roest
Dirk Groot
88 - 12 (WIN: BLACK)
144056  
Dirk Groot
Jard van Roest
88 - 12 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 22

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2824
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2815
3Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2291
4Henk KoopsCodeCupGomokuv23 2263
5Vytautas GruslysCodeCupBotato 2122 4
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2089
7Rune ValleCodeCupEnrahim1 1997
8Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1902
9Arthur BallCodeCupgokaiAB2 1802
10Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1682 6
11Jeroen Op de BeekNIOFast 1569 14
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1304
13Luisa LampreaCodeCupAugust 1251
14Jelle van CappelleCodeCupsimple 1214
15Nikita KurginCodeCupNerys 1209 5
16Tom SmedingCodeCupmm 1164
17Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 823
18Lukas GelbmannCodeCupstubborn 812
19Dirk GrootCodeCupGomoku 715 6
20Jard van RoestNIOVersion_1_2 627
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 269 1
22Corné VerhoefCodeCuptest 140