CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 23
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 23

GameBlack playerWhite playerResult
144057  
Marcel Vlastuin
Laurent van den Bos
96 - 4 (WIN: BLACK)
144058  
Laurent van den Bos
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
144059  
Alexandr Mushtagov
Vytautas Gruslys
0 - 99 (WIN: WHITE)
144060  
Vytautas Gruslys
Alexandr Mushtagov
97 - 0 (WIN: BLACK)
144061  
Lukas Gelbmann
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
144062  
Abdessamad El Kasimi
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
144063  
Paul Wiselius
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
144064  
Henk Koops
Paul Wiselius
98 - 2 (WIN: BLACK)
144065  
Jeroen Op de Beek
Andor Michels
98 - 2 (WIN: BLACK)
144066  
Andor Michels
Jeroen Op de Beek
96 - 0 (WIN: BLACK)
144067  
Jelle van Cappelle
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
144068  
Ludo Pulles
Jelle van Cappelle
98 - 2 (WIN: BLACK)
144069  
Rune Valle
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
144070  
Tomek Czajka
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
144071  
Arthur Ball
Corné Verhoef
100 - 0 (WIN: BLACK)
144072  
Corné Verhoef
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
144073  
Luisa Lamprea
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
144074  
Jelmer Firet
Luisa Lamprea
2 - 98 (WIN: WHITE)
144075  
Tom Smeding
Dirk Groot
100 - 0 (WIN: BLACK)
144076  
Dirk Groot
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
144077  
Nikita Kurgin
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
144078  
Jard van Roest
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 23

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3018
2Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3011
3Henk KoopsCodeCupGomokuv23 2459
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2389
5Vytautas GruslysCodeCupBotato 2318 4
6Rune ValleCodeCupEnrahim1 2195
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2095
8Arthur BallCodeCupgokaiAB2 2001
9Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1906
10Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1682 8
11Jeroen Op de BeekNIOFast 1667 15
12Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1502
13Luisa LampreaCodeCupAugust 1448
14Tom SmedingCodeCupmm 1363
15Nikita KurginCodeCupNerys 1310 5
16Jelle van CappelleCodeCupsimple 1218
17Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 826
18Lukas GelbmannCodeCupstubborn 814
19Jard van RoestNIOVersion_1_2 726
20Dirk GrootCodeCupGomoku 716 6
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 271 1
22Corné VerhoefCodeCuptest 141