CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 24
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 24

GameBlack playerWhite playerResult
144079  
Marcel Vlastuin
Vytautas Gruslys
2 - 98 (WIN: WHITE)
144080  
Vytautas Gruslys
Marcel Vlastuin
99 - 1 (WIN: BLACK)
144081  
Laurent van den Bos
Abdessamad El Kasimi
8 - 92 (WIN: WHITE)
144082  
Abdessamad El Kasimi
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
144083  
Alexandr Mushtagov
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
144084  
Henk Koops
Alexandr Mushtagov
98 - 2 (WIN: BLACK)
144085  
Lukas Gelbmann
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
144086  
Andor Michels
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
144087  
Paul Wiselius
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
144088  
Ludo Pulles
Paul Wiselius
97 - 3 (WIN: BLACK)
144089  
Jeroen Op de Beek
Tomek Czajka
99 - 1 (WIN: BLACK)
144090  
Tomek Czajka
Jeroen Op de Beek
1 - 99 (WIN: WHITE)
144091  
Jelle van Cappelle
Corné Verhoef
97 - 3 (WIN: BLACK)
144092  
Corné Verhoef
Jelle van Cappelle
3 - 97 (WIN: WHITE)
144093  
Rune Valle
Jelmer Firet
100 - 0 (WIN: BLACK)
144094  
Jelmer Firet
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
144095  
Arthur Ball
Dirk Groot
100 - 0 (WIN: BLACK)
144096  
Dirk Groot
Arthur Ball
2 - 98 (WIN: WHITE)
144097  
Luisa Lamprea
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
144098  
Jard van Roest
Luisa Lamprea
2 - 98 (WIN: WHITE)
144099  
Tom Smeding
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)
144100  
Nikita Kurgin
Tom Smeding
100 - 0 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 24

Rank Name Group Program Points Fail
1Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3205
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3021
3Henk KoopsCodeCupGomokuv23 2654
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2587
5Vytautas GruslysCodeCupBotato 2515 4
6Rune ValleCodeCupEnrahim1 2394
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2202
8Arthur BallCodeCupgokaiAB2 2199
9Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1912
10Jeroen Op de BeekNIOFast 1865 15
11Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1687 8
12Luisa LampreaCodeCupAugust 1645
13Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1595
14Tom SmedingCodeCupmm 1461
15Jelle van CappelleCodeCupsimple 1412
16Nikita KurginCodeCupNerys 1412 5
17Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 827
18Lukas GelbmannCodeCupstubborn 816
19Jard van RoestNIOVersion_1_2 729
20Dirk GrootCodeCupGomoku 718 6
21Tomek CzajkaCodeCupgracz 273 1
22Corné VerhoefCodeCuptest 147