CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Sep 14 2019  (test competition)
Round: 28
Games: 22
Players: 22
1 2 3 4 5 6 7 
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 
24 25 26 27 28 

Games in round 28

GameBlack playerWhite playerResult
144167  
Marcel Vlastuin
Ludo Pulles
96 - 4 (WIN: BLACK)
144168  
Ludo Pulles
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
144169  
Andor Michels
Tomek Czajka
100 - 0 (WIN: BLACK)
144170  
Tomek Czajka
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
144171  
Henk Koops
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
144172  
Corné Verhoef
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
144173  
Abdessamad El Kasimi
Jelmer Firet
99 - 1 (WIN: BLACK)
144174  
Jelmer Firet
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
144175  
Vytautas Gruslys
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)
144176  
Dirk Groot
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
144177  
Laurent van den Bos
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
144178  
Jard van Roest
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
144179  
Alexandr Mushtagov
Nikita Kurgin
5 - 95 (WIN: WHITE)
144180  
Nikita Kurgin
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
144181  
Lukas Gelbmann
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
144182  
Tom Smeding
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
144183  
Paul Wiselius
Luisa Lamprea
97 - 3 (WIN: BLACK)
144184  
Luisa Lamprea
Paul Wiselius
3 - 97 (WIN: WHITE)
144185  
Jeroen Op de Beek
Arthur Ball
0 - 95 (WIN: WHITE)
144186  
Arthur Ball
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
144187  
Jelle van Cappelle
Rune Valle
2 - 98 (WIN: WHITE)
144188  
Rune Valle
Jelle van Cappelle
97 - 3 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 28

Rank Name Group Program Points Fail
1Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3793
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3606
3Henk KoopsCodeCupGomokuv23 3155
4Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 3093
5Rune ValleCodeCupEnrahim1 3084
6Vytautas GruslysCodeCupBotato 3009 6
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2891
8Arthur BallCodeCupgokaiAB2 2781
9Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 2603
10Jeroen Op de BeekNIOFast 2552 16
11Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 2003
12Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1995 10
13Jelle van CappelleCodeCupsimple 1908
14Tom SmedingCodeCupmm 1864
15Nikita KurginCodeCupNerys 1718 6
16Luisa LampreaCodeCupAugust 1663
17Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 1033
18Lukas GelbmannCodeCupstubborn 1018
19Jard van RoestNIOVersion_1_2 934
20Dirk GrootCodeCupGomoku 728 7
21Corné VerhoefCodeCuptest 293
22Tomek CzajkaCodeCupgracz 282 1