CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 1
Games: 38
Players: 38
2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 1

GameBlack playerWhite playerResult
146191  
Abdessamad El Kasimi
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146192  
Lukas Gelbmann
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
146193  
Petr Tsvetkov
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146194  
Steven Kroon
Petr Tsvetkov
99 - 1 (WIN: BLACK)
146195  
Splinter Suidman
Kirk Brown
99 - 1 (WIN: BLACK)
146196  
Kirk Brown
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146197  
Arthur Ball
Sander Verdonschot
99 - 1 (WIN: BLACK)
146198  
Sander Verdonschot
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
146199  
Noud Aldenhoven
Jelmer Firet
96 - 4 (WIN: BLACK)
146200  
Jelmer Firet
Noud Aldenhoven
3 - 97 (WIN: WHITE)
146201  
Ludo Pulles
Matthijs Tijink
99 - 1 (WIN: BLACK)
146202  
Matthijs Tijink
Ludo Pulles
1 - 99 (WIN: WHITE)
146203  
Tomek Czajka
Rune Valle
97 - 3 (WIN: BLACK)
146204  
Rune Valle
Tomek Czajka
4 - 96 (WIN: WHITE)
146205  
Andor Michels
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
146206  
Bram Kuijvenhoven
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)
146207  
Marco Meijer
Laurent van den Bos
5 - 95 (WIN: WHITE)
146208  
Laurent van den Bos
Marco Meijer
4 - 96 (WIN: WHITE)
146209  
Lucas van Osenbruggen
Willem van der Vegt
2 - 98 (WIN: WHITE)
146210  
Willem van der Vegt
Lucas van Osenbruggen
99 - 1 (WIN: BLACK)
146211  
Henk Koops
Marcel Vlastuin
5 - 95 (WIN: WHITE)
146212  
Marcel Vlastuin
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
146213  
Luisa Lamprea
Sybrand Aarnoutse
96 - 0 (WIN: BLACK)
146214  
Sybrand Aarnoutse
Luisa Lamprea
0 - 97 (WIN: WHITE)
146215  
Marijn Adriaanse
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146216  
Tom Smeding
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146217  
Dirk Groot
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146218  
Jeroen Op de Beek
Dirk Groot
99 - 1 (WIN: BLACK)
146219  
Emil Riedeman
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
146220  
Alexandr Mushtagov
Emil Riedeman
0 - 98 (WIN: WHITE)
146221  
Paul Wiselius
Jelle van Cappelle
96 - 4 (WIN: BLACK)
146222  
Jelle van Cappelle
Paul Wiselius
5 - 95 (WIN: WHITE)
146223  
Nikita Kurgin
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146224  
Jard van Roest
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)
146225  
Corné Verhoef
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
146226  
Vytautas Gruslys
Corné Verhoef
99 - 1 (WIN: BLACK)
146227  
Sjoerd Hemminga
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
146228  
Nick Stijger
Sjoerd Hemminga
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 1

Rank Name Group Program Points Fail
1Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 199
2Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 199
3Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 198
4Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 198
5Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 198
6Arthur BallCodeCupgokaiAB7 198
7Ludo Pullesunofficialprog4_v2 198
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 198
9Vytautas GruslysCodeCupBotato 198
10Willem van der Vegtunofficialgm0 197
11Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 197
12Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 193
13Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 193
14Luisa LampreaCodeCupOctober 193
15Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 191
16Henk KoopsCodeCupGomokuV31 102
17Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 101
18Nikita KurginCodeCupNerys 101
19Laurent van den BosCodeCupBoomoku 99
20Emil RiedemanNIOfast 99
21Jard van RoestNIOVersion_1_2 99
22Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 99 1
23Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 98
24Jelle van CappelleCodeCupsimple 9
25Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 7
26Rune ValleCodeCupEnrahim1 7
27Lucas van OsenbruggenNIOrandomV6 3
28Dirk GrootCodeCupGomoku 3
29Lukas GelbmannCodeCupstubborn 2
30Petr TsvetkovCodeCuplimited_field_random 2
31Kirk BrownCodeCupg1 2
32Sander VerdonschotCodeCupTianyan 2
33Matthijs TijinkCodeCupgokusan 2
34Tom SmedingCodeCupmm 2
35Corné VerhoefCodeCuptest 2
36Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 1
37Nick StijgerNIOFirst 1
38Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 0 2