CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 3
Games: 38
Players: 38
1 2 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 3

GameBlack playerWhite playerResult
146267  
Jeroen Op de Beek
Arthur Ball
95 - 5 (WIN: BLACK)
146268  
Arthur Ball
Jeroen Op de Beek
95 - 5 (WIN: BLACK)
146269  
Willem van der Vegt
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146270  
Tomek Czajka
Willem van der Vegt
98 - 2 (WIN: BLACK)
146271  
Andor Michels
Steven Kroon
5 - 95 (WIN: WHITE)
146272  
Steven Kroon
Andor Michels
93 - 7 (WIN: BLACK)
146273  
Marijn Adriaanse
Marco Meijer
11 - 89 (WIN: WHITE)
146274  
Marco Meijer
Marijn Adriaanse
83 - 17 (WIN: BLACK)
146275  
Laurent van den Bos
Alexandr Mushtagov
97 - 0 (WIN: BLACK)
146276  
Alexandr Mushtagov
Laurent van den Bos
5 - 95 (WIN: WHITE)
146277  
Ludo Pulles
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
146278  
Henk Koops
Ludo Pulles
7 - 93 (WIN: WHITE)
146279  
Abdessamad El Kasimi
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
146280  
Marcel Vlastuin
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
146281  
Rune Valle
Splinter Suidman
6 - 94 (WIN: WHITE)
146282  
Splinter Suidman
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
146283  
Vytautas Gruslys
Tom Smeding
96 - 4 (WIN: BLACK)
146284  
Tom Smeding
Vytautas Gruslys
3 - 97 (WIN: WHITE)
146285  
Dirk Groot
Lukas Gelbmann
0 - 99 (WIN: WHITE)
146286  
Lukas Gelbmann
Dirk Groot
1 - 99 (WIN: WHITE)
146287  
Luisa Lamprea
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
146288  
Bram Kuijvenhoven
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
146289  
Sjoerd Hemminga
Sybrand Aarnoutse
99 - 1 (WIN: BLACK)
146290  
Sybrand Aarnoutse
Sjoerd Hemminga
2 - 98 (WIN: WHITE)
146291  
Paul Wiselius
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146292  
Noud Aldenhoven
Paul Wiselius
2 - 98 (WIN: WHITE)
146293  
Sander Verdonschot
Nikita Kurgin
1 - 99 (WIN: WHITE)
146294  
Nikita Kurgin
Sander Verdonschot
99 - 1 (WIN: BLACK)
146295  
Emil Riedeman
Jard van Roest
98 - 2 (WIN: BLACK)
146296  
Jard van Roest
Emil Riedeman
2 - 98 (WIN: WHITE)
146297  
Kirk Brown
Jelle van Cappelle
3 - 97 (WIN: WHITE)
146298  
Jelle van Cappelle
Kirk Brown
97 - 3 (WIN: BLACK)
146299  
Jelmer Firet
Lucas van Osenbruggen
99 - 1 (WIN: BLACK)
146300  
Lucas van Osenbruggen
Jelmer Firet
1 - 99 (WIN: WHITE)
146301  
Petr Tsvetkov
Corné Verhoef
97 - 3 (WIN: BLACK)
146302  
Corné Verhoef
Petr Tsvetkov
4 - 96 (WIN: WHITE)
146303  
Matthijs Tijink
Nick Stijger
1 - 99 (WIN: WHITE)
146304  
Nick Stijger
Matthijs Tijink
99 - 1 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 3

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 581
2Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 494
3Arthur BallCodeCupgokaiAB7 491
4Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 490
5Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 490
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 489
7Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 469
8Henk KoopsCodeCupGomokuV31 400
9Luisa LampreaCodeCupOctober 399
10Willem van der Vegtunofficialgm0 396
11Vytautas GruslysCodeCupBotato 396 1
12Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 396 2
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 393
14Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 393
15Ludo Pullesunofficialprog4_v2 392
16Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 328
17Rune ValleCodeCupEnrahim1 307
18Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 304
19Nikita KurginCodeCupNerys 302 1
20Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 302 2
21Lukas GelbmannCodeCupstubborn 300
22Dirk GrootCodeCupGomoku 300 1
23Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 297
24Emil RiedemanNIOfast 297
25Tom SmedingCodeCupmm 208
26Jelle van CappelleCodeCupsimple 208
27Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 206
28Nick StijgerNIOFirst 201
29Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 201 2
30Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 200
31Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 200
32Petr TsvetkovCodeCuplimited_field_random 197
33Kirk BrownCodeCupg1 106
34Sander VerdonschotCodeCupTianyan 106
35Jard van RoestNIOVersion_1_2 105
36Corné VerhoefCodeCuptest 11
37Lucas van OsenbruggenNIOrandomV6 7
38Matthijs TijinkCodeCupgokusan 5