CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 7
Games: 38
Players: 38
1 2 3 4 5 6 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 7

GameBlack playerWhite playerResult
146419  
Tomek Czajka
Marco Meijer
10 - 90 (WIN: WHITE)
146420  
Marco Meijer
Tomek Czajka
97 - 3 (WIN: BLACK)
146421  
Jeroen Op de Beek
Marijn Adriaanse
93 - 7 (WIN: BLACK)
146422  
Marijn Adriaanse
Jeroen Op de Beek
19 - 81 (WIN: WHITE)
146423  
Marcel Vlastuin
Ludo Pulles
97 - 3 (WIN: BLACK)
146424  
Ludo Pulles
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
146425  
Andor Michels
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
146426  
Vytautas Gruslys
Andor Michels
95 - 5 (WIN: BLACK)
146427  
Splinter Suidman
Henk Koops
11 - 89 (WIN: WHITE)
146428  
Arthur Ball
Willem van der Vegt
96 - 4 (WIN: BLACK)
146429  
Henk Koops
Splinter Suidman
5 - 95 (WIN: WHITE)
146430  
Steven Kroon
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
146431  
Willem van der Vegt
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
146432  
Rune Valle
Steven Kroon
5 - 95 (WIN: WHITE)
146433  
Alexandr Mushtagov
Jelle van Cappelle
94 - 6 (WIN: BLACK)
146434  
Jelle van Cappelle
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
146435  
Noud Aldenhoven
Laurent van den Bos
2 - 98 (WIN: WHITE)
146436  
Paul Wiselius
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
146437  
Laurent van den Bos
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146438  
Abdessamad El Kasimi
Paul Wiselius
3 - 97 (WIN: WHITE)
146439  
Sybrand Aarnoutse
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146440  
Bram Kuijvenhoven
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146441  
Luisa Lamprea
Tom Smeding
92 - 8 (WIN: BLACK)
146442  
Tom Smeding
Luisa Lamprea
98 - 2 (WIN: BLACK)
146443  
Sjoerd Hemminga
Nikita Kurgin
98 - 2 (WIN: BLACK)
146444  
Nikita Kurgin
Sjoerd Hemminga
92 - 0 (WIN: BLACK)
146445  
Nick Stijger
Dirk Groot
88 - 12 (WIN: BLACK)
146446  
Dirk Groot
Nick Stijger
88 - 12 (WIN: BLACK)
146447  
Jelmer Firet
Emil Riedeman
2 - 98 (WIN: WHITE)
146448  
Jard van Roest
Lucas van Osenbruggen
99 - 1 (WIN: BLACK)
146449  
Emil Riedeman
Jelmer Firet
98 - 2 (WIN: BLACK)
146450  
Lucas van Osenbruggen
Jard van Roest
1 - 99 (WIN: WHITE)
146451  
Lukas Gelbmann
Kirk Brown
97 - 3 (WIN: BLACK)
146452  
Petr Tsvetkov
Sander Verdonschot
94 - 6 (WIN: BLACK)
146453  
Kirk Brown
Lukas Gelbmann
3 - 97 (WIN: WHITE)
146454  
Corné Verhoef
Matthijs Tijink
21 - 79 (WIN: WHITE)
146455  
Sander Verdonschot
Petr Tsvetkov
5 - 95 (WIN: WHITE)
146456  
Matthijs Tijink
Corné Verhoef
32 - 68 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 7

Rank Name Group Program Points Fail
1Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 1119
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 1077
3Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 1062
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 986
5Arthur BallCodeCupgokaiAB7 896 1
6Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 888
7Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 888
8Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 885 3
9Vytautas GruslysCodeCupBotato 869 3
10Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 824
11Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 806
12Laurent van den BosCodeCupBoomoku 800
13Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 797
14Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 796 3
15Henk KoopsCodeCupGomokuV31 795
16Rune ValleCodeCupEnrahim1 794
17Ludo Pullesunofficialprog4_v2 792
18Willem van der Vegtunofficialgm0 702
19Jelle van CappelleCodeCupsimple 701
20Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 691
21Luisa LampreaCodeCupOctober 627
22Tom SmedingCodeCupmm 625
23Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 616 5
24Jard van RoestNIOVersion_1_2 603
25Nick StijgerNIOFirst 603
26Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 603 1
27Dirk GrootCodeCupGomoku 601 2
28Emil RiedemanNIOfast 600 1
29Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 599
30Nikita KurginCodeCupNerys 598 2
31Lukas GelbmannCodeCupstubborn 590
32Petr TsvetkovCodeCuplimited_field_random 580
33Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 415
34Lucas van OsenbruggenNIOrandomV6 399
35Kirk BrownCodeCupg1 362
36Corné VerhoefCodeCuptest 361
37Matthijs TijinkCodeCupgokusan 282
38Sander VerdonschotCodeCupTianyan 265