CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 8
Games: 38
Players: 38
1 2 3 4 5 6 7 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 8

GameBlack playerWhite playerResult
146457  
Marco Meijer
Jeroen Op de Beek
5 - 95 (WIN: WHITE)
146458  
Tomek Czajka
Marcel Vlastuin
89 - 11 (WIN: BLACK)
146459  
Jeroen Op de Beek
Marco Meijer
94 - 6 (WIN: BLACK)
146460  
Marcel Vlastuin
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146461  
Arthur Ball
Andor Michels
0 - 90 (WIN: WHITE)
146462  
Andor Michels
Arthur Ball
4 - 96 (WIN: WHITE)
146463  
Marijn Adriaanse
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
146464  
Alexandr Mushtagov
Marijn Adriaanse
97 - 3 (WIN: BLACK)
146465  
Vytautas Gruslys
Splinter Suidman
5 - 95 (WIN: WHITE)
146466  
Splinter Suidman
Vytautas Gruslys
13 - 87 (WIN: WHITE)
146467  
Paul Wiselius
Laurent van den Bos
4 - 96 (WIN: WHITE)
146468  
Laurent van den Bos
Paul Wiselius
96 - 4 (WIN: BLACK)
146469  
Steven Kroon
Sybrand Aarnoutse
100 - 0 (WIN: BLACK)
146470  
Sybrand Aarnoutse
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146471  
Henk Koops
Rune Valle
98 - 2 (WIN: BLACK)
146472  
Rune Valle
Henk Koops
94 - 6 (WIN: BLACK)
146473  
Ludo Pulles
Willem van der Vegt
98 - 2 (WIN: BLACK)
146474  
Willem van der Vegt
Ludo Pulles
6 - 94 (WIN: WHITE)
146475  
Jelle van Cappelle
Noud Aldenhoven
5 - 95 (WIN: WHITE)
146476  
Noud Aldenhoven
Jelle van Cappelle
97 - 3 (WIN: BLACK)
146477  
Luisa Lamprea
Sjoerd Hemminga
13 - 87 (WIN: WHITE)
146478  
Tom Smeding
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
146479  
Sjoerd Hemminga
Luisa Lamprea
94 - 6 (WIN: BLACK)
146480  
Jard van Roest
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
146481  
Nick Stijger
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
146482  
Abdessamad El Kasimi
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146483  
Dirk Groot
Emil Riedeman
0 - 98 (WIN: WHITE)
146484  
Emil Riedeman
Dirk Groot
98 - 2 (WIN: BLACK)
146485  
Bram Kuijvenhoven
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146486  
Nikita Kurgin
Kirk Brown
99 - 1 (WIN: BLACK)
146487  
Lukas Gelbmann
Bram Kuijvenhoven
1 - 99 (WIN: WHITE)
146488  
Petr Tsvetkov
Matthijs Tijink
96 - 4 (WIN: BLACK)
146489  
Jelmer Firet
Sander Verdonschot
99 - 1 (WIN: BLACK)
146490  
Lucas van Osenbruggen
Corné Verhoef
96 - 4 (WIN: BLACK)
146491  
Kirk Brown
Nikita Kurgin
25 - 0
146492  
Corné Verhoef
Lucas van Osenbruggen
3 - 97 (WIN: WHITE)
146493  
Matthijs Tijink
Petr Tsvetkov
5 - 95 (WIN: WHITE)
146494  
Sander Verdonschot
Jelmer Firet
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 8

Rank Name Group Program Points Fail
1Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 1263
2Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 1251
3Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 1130
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1000
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 996
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 992
7Arthur BallCodeCupgokaiAB7 992 2
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 987
9Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 986 3
10Ludo Pullesunofficialprog4_v2 984
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 982
12Vytautas GruslysCodeCupBotato 961 3
13Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 932
14Henk KoopsCodeCupGomokuV31 899
15Rune ValleCodeCupEnrahim1 890
16Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 883
17Tom SmedingCodeCupmm 824
18Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 814
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 801 1
20Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 797
21Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 797 3
22Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 797 5
23Emil RiedemanNIOfast 796 1
24Petr TsvetkovCodeCuplimited_field_random 771
25Willem van der Vegtunofficialgm0 710
26Jelle van CappelleCodeCupsimple 709
27Nikita KurginCodeCupNerys 697 3
28Luisa LampreaCodeCupOctober 646
29Jelmer FiretCodeCupLeonBrittin 613
30Nick StijgerNIOFirst 605
31Jard van RoestNIOVersion_1_2 604
32Dirk GrootCodeCupGomoku 603 3
33Lukas GelbmannCodeCupstubborn 592
34Lucas van OsenbruggenNIOrandomV6 592
35Kirk BrownCodeCupg1 388
36Corné VerhoefCodeCuptest 368
37Matthijs TijinkCodeCupgokusan 291
38Sander VerdonschotCodeCupTianyan 267