CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 10
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 10

GameBlack playerWhite playerResult
146533  
Tomek Czajka
Sjoerd Hemminga
93 - 7 (WIN: BLACK)
146534  
Sjoerd Hemminga
Tomek Czajka
96 - 4 (WIN: BLACK)
146535  
Jeroen Op de Beek
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
146536  
Paul Wiselius
Jeroen Op de Beek
3 - 97 (WIN: WHITE)
146537  
Marco Meijer
Vytautas Gruslys
11 - 89 (WIN: WHITE)
146538  
Vytautas Gruslys
Marco Meijer
92 - 8 (WIN: BLACK)
146539  
Splinter Suidman
Willem van der Vegt
4 - 96 (WIN: WHITE)
146540  
Willem van der Vegt
Splinter Suidman
5 - 95 (WIN: WHITE)
146541  
Marcel Vlastuin
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
146542  
Abdessamad El Kasimi
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146543  
Arthur Ball
Sybrand Aarnoutse
98 - 2 (WIN: BLACK)
146544  
Sybrand Aarnoutse
Arthur Ball
0 - 97 (WIN: WHITE)
146545  
Rune Valle
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146546  
Emil Riedeman
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146547  
Alexandr Mushtagov
Noud Aldenhoven
0 - 98 (WIN: WHITE)
146548  
Noud Aldenhoven
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
146549  
Ludo Pulles
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
146550  
Tom Smeding
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
146551  
Henk Koops
Luisa Lamprea
96 - 4 (WIN: BLACK)
146552  
Luisa Lamprea
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
146553  
Marijn Adriaanse
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146554  
Nick Stijger
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146555  
Steven Kroon
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146556  
Jard van Roest
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146557  
Laurent van den Bos
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146558  
Bram Kuijvenhoven
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146559  
Andor Michels
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146560  
Lukas Gelbmann
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 10

Rank Name Group Program Points Fail
1Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 198
2Rune ValleCodeCupEnrahim1 198
3Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 198
4Laurent van den BosCodeCupBoomoku 198
5Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 198
6Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 196
7Arthur BallCodeCupgokaiAB7 195
8Ludo Pullesunofficialprog4_v2 195
9Henk KoopsCodeCupGomokuV31 193
10Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 191
11Vytautas GruslysCodeCupBotato 181
12Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 103
13Willem van der Vegtunofficialgm0 101
14Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 99
15Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 99
16Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 99 1
17Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 97
18Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 19
19Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 9
20Luisa LampreaCodeCupOctober 7
21Tom SmedingCodeCupmm 5
22Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 4
23Lukas GelbmannCodeCupstubborn 2
24Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 2
25Emil RiedemanNIOfast 2
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 2
27Nick StijgerNIOFirst 2
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 2 1