CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 11
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 11

GameBlack playerWhite playerResult
146561  
Tomek Czajka
Paul Wiselius
95 - 5 (WIN: BLACK)
146562  
Paul Wiselius
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146563  
Jeroen Op de Beek
Vytautas Gruslys
98 - 0 (WIN: BLACK)
146564  
Vytautas Gruslys
Jeroen Op de Beek
93 - 7 (WIN: BLACK)
146565  
Marco Meijer
Willem van der Vegt
98 - 2 (WIN: BLACK)
146566  
Willem van der Vegt
Marco Meijer
7 - 93 (WIN: WHITE)
146567  
Splinter Suidman
Abdessamad El Kasimi
97 - 3 (WIN: BLACK)
146568  
Abdessamad El Kasimi
Splinter Suidman
97 - 3 (WIN: BLACK)
146569  
Marcel Vlastuin
Sybrand Aarnoutse
100 - 0 (WIN: BLACK)
146570  
Sybrand Aarnoutse
Marcel Vlastuin
0 - 97 (WIN: WHITE)
146571  
Arthur Ball
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146572  
Emil Riedeman
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
146573  
Rune Valle
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146574  
Noud Aldenhoven
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146575  
Alexandr Mushtagov
Tom Smeding
4 - 96 (WIN: WHITE)
146576  
Tom Smeding
Alexandr Mushtagov
4 - 96 (WIN: WHITE)
146577  
Ludo Pulles
Luisa Lamprea
97 - 3 (WIN: BLACK)
146578  
Luisa Lamprea
Ludo Pulles
6 - 94 (WIN: WHITE)
146579  
Henk Koops
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146580  
Nick Stijger
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
146581  
Marijn Adriaanse
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146582  
Jard van Roest
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146583  
Steven Kroon
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146584  
Bram Kuijvenhoven
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146585  
Laurent van den Bos
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146586  
Lukas Gelbmann
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146587  
Andor Michels
Sjoerd Hemminga
88 - 0 (WIN: BLACK)
146588  
Sjoerd Hemminga
Andor Michels
0 - 95 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 11

Rank Name Group Program Points Fail
1Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 396
2Laurent van den BosCodeCupBoomoku 396
3Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 396
4Rune ValleCodeCupEnrahim1 395
5Arthur BallCodeCupgokaiAB7 393
6Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 393
7Henk KoopsCodeCupGomokuV31 390
8Ludo Pullesunofficialprog4_v2 386
9Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 381
10Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 296
11Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 289
12Vytautas GruslysCodeCupBotato 274 1
13Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 210
14Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 199
15Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 199 1
16Willem van der Vegtunofficialgm0 110
17Tom SmedingCodeCupmm 105
18Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 104
19Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 103 2
20Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 102
21Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 17
22Luisa LampreaCodeCupOctober 16
23Nick StijgerNIOFirst 5
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 4
25Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 4
26Emil RiedemanNIOfast 4
27Jard van RoestNIOVersion_1_2 4
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 2 2