CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 12
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 12

GameBlack playerWhite playerResult
146589  
Tomek Czajka
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
146590  
Vytautas Gruslys
Tomek Czajka
4 - 96 (WIN: WHITE)
146591  
Jeroen Op de Beek
Willem van der Vegt
94 - 6 (WIN: BLACK)
146592  
Willem van der Vegt
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146593  
Marco Meijer
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
146594  
Abdessamad El Kasimi
Marco Meijer
4 - 96 (WIN: WHITE)
146595  
Splinter Suidman
Sybrand Aarnoutse
99 - 1 (WIN: BLACK)
146596  
Sybrand Aarnoutse
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146597  
Marcel Vlastuin
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146598  
Emil Riedeman
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
146599  
Arthur Ball
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146600  
Noud Aldenhoven
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
146601  
Rune Valle
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
146602  
Tom Smeding
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
146603  
Alexandr Mushtagov
Luisa Lamprea
0 - 98 (WIN: WHITE)
146604  
Luisa Lamprea
Alexandr Mushtagov
86 - 0 (WIN: BLACK)
146605  
Ludo Pulles
Nick Stijger
98 - 2 (WIN: BLACK)
146606  
Nick Stijger
Ludo Pulles
5 - 95 (WIN: WHITE)
146607  
Henk Koops
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146608  
Jard van Roest
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
146609  
Marijn Adriaanse
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146610  
Bram Kuijvenhoven
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146611  
Steven Kroon
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146612  
Lukas Gelbmann
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146613  
Laurent van den Bos
Sjoerd Hemminga
97 - 3 (WIN: BLACK)
146614  
Sjoerd Hemminga
Laurent van den Bos
0 - 90 (WIN: WHITE)
146615  
Andor Michels
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
146616  
Paul Wiselius
Andor Michels
4 - 96 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 12

Rank Name Group Program Points Fail
1Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 594
2Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 594
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 591
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 590
5Rune ValleCodeCupEnrahim1 588
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 587
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 583
8Ludo Pullesunofficialprog4_v2 579
9Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 571
10Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 488
11Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 484
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 404
13Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 397
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 278 2
15Luisa LampreaCodeCupOctober 200
16Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 199 3
17Willem van der Vegtunofficialgm0 118
18Tom SmedingCodeCupmm 112
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 110
20Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 106 3
21Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 105
22Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 27
23Nick StijgerNIOFirst 12
24Jard van RoestNIOVersion_1_2 7
25Lukas GelbmannCodeCupstubborn 6
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 6
27Emil RiedemanNIOfast 6
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 4 2