CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 13
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 13

GameBlack playerWhite playerResult
146617  
Tomek Czajka
Willem van der Vegt
98 - 2 (WIN: BLACK)
146618  
Willem van der Vegt
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146619  
Jeroen Op de Beek
Abdessamad El Kasimi
96 - 4 (WIN: BLACK)
146620  
Abdessamad El Kasimi
Jeroen Op de Beek
5 - 95 (WIN: WHITE)
146621  
Marco Meijer
Sybrand Aarnoutse
98 - 2 (WIN: BLACK)
146622  
Sybrand Aarnoutse
Marco Meijer
0 - 96 (WIN: WHITE)
146623  
Splinter Suidman
Emil Riedeman
97 - 3 (WIN: BLACK)
146624  
Emil Riedeman
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146625  
Marcel Vlastuin
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146626  
Noud Aldenhoven
Marcel Vlastuin
1 - 99 (WIN: WHITE)
146627  
Arthur Ball
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
146628  
Tom Smeding
Arthur Ball
4 - 96 (WIN: WHITE)
146629  
Rune Valle
Luisa Lamprea
95 - 5 (WIN: BLACK)
146630  
Luisa Lamprea
Rune Valle
7 - 93 (WIN: WHITE)
146631  
Alexandr Mushtagov
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146632  
Nick Stijger
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
146633  
Ludo Pulles
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146634  
Jard van Roest
Ludo Pulles
4 - 96 (WIN: WHITE)
146635  
Henk Koops
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146636  
Bram Kuijvenhoven
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
146637  
Marijn Adriaanse
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146638  
Lukas Gelbmann
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146639  
Steven Kroon
Sjoerd Hemminga
96 - 4 (WIN: BLACK)
146640  
Sjoerd Hemminga
Steven Kroon
3 - 97 (WIN: WHITE)
146641  
Laurent van den Bos
Paul Wiselius
96 - 4 (WIN: BLACK)
146642  
Paul Wiselius
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)
146643  
Andor Michels
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
146644  
Vytautas Gruslys
Andor Michels
95 - 5 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 13

Rank Name Group Program Points Fail
1Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 792
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 788
3Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 787
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 784
5Henk KoopsCodeCupGomokuV31 784
6Rune ValleCodeCupEnrahim1 776
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 776
8Ludo Pullesunofficialprog4_v2 774
9Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 679
10Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 679
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 675
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 598
13Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 593
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 397 3
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 373 3
16Luisa LampreaCodeCupOctober 212
17Willem van der Vegtunofficialgm0 123
18Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 119
19Tom SmedingCodeCupmm 118
20Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 113 3
21Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 108
22Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 34
23Nick StijgerNIOFirst 14
24Jard van RoestNIOVersion_1_2 12
25Emil RiedemanNIOfast 10
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 9
27Lukas GelbmannCodeCupstubborn 8
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 6 3