CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 14
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 14

GameBlack playerWhite playerResult
146645  
Tomek Czajka
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
146646  
Abdessamad El Kasimi
Tomek Czajka
1 - 99 (WIN: WHITE)
146647  
Jeroen Op de Beek
Sybrand Aarnoutse
99 - 1 (WIN: BLACK)
146648  
Sybrand Aarnoutse
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146649  
Marco Meijer
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146650  
Emil Riedeman
Marco Meijer
1 - 99 (WIN: WHITE)
146651  
Splinter Suidman
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146652  
Noud Aldenhoven
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146653  
Marcel Vlastuin
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146654  
Tom Smeding
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146655  
Arthur Ball
Luisa Lamprea
98 - 2 (WIN: BLACK)
146656  
Luisa Lamprea
Arthur Ball
91 - 0 (WIN: BLACK)
146657  
Rune Valle
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
146658  
Nick Stijger
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146659  
Alexandr Mushtagov
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146660  
Jard van Roest
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
146661  
Ludo Pulles
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146662  
Bram Kuijvenhoven
Ludo Pulles
5 - 95 (WIN: WHITE)
146663  
Henk Koops
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146664  
Lukas Gelbmann
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
146665  
Marijn Adriaanse
Sjoerd Hemminga
82 - 0 (WIN: BLACK)
146666  
Sjoerd Hemminga
Marijn Adriaanse
0 - 95 (WIN: WHITE)
146667  
Steven Kroon
Paul Wiselius
98 - 2 (WIN: BLACK)
146668  
Paul Wiselius
Steven Kroon
2 - 98 (WIN: WHITE)
146669  
Laurent van den Bos
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
146670  
Vytautas Gruslys
Laurent van den Bos
89 - 11 (WIN: BLACK)
146671  
Andor Michels
Willem van der Vegt
94 - 6 (WIN: BLACK)
146672  
Willem van der Vegt
Andor Michels
93 - 7 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 14

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 985
2Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 983
3Henk KoopsCodeCupGomokuV31 982
4Rune ValleCodeCupEnrahim1 975
5Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 969
6Ludo Pullesunofficialprog4_v2 968
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 886
8Arthur BallCodeCupgokaiAB7 882 1
9Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 876
10Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 876
11Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 796
12Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 790
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 776
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 595 3
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 462 4
16Luisa LampreaCodeCupOctober 305
17Willem van der Vegtunofficialgm0 222
18Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 122
19Tom SmedingCodeCupmm 121
20Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 113 5
21Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 111
22Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 38
23Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 15
24Nick StijgerNIOFirst 15
25Jard van RoestNIOVersion_1_2 14
26Emil RiedemanNIOfast 12
27Lukas GelbmannCodeCupstubborn 10
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 9 3