CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 17
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 17

GameBlack playerWhite playerResult
146729  
Tomek Czajka
Noud Aldenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146730  
Noud Aldenhoven
Tomek Czajka
1 - 99 (WIN: WHITE)
146731  
Jeroen Op de Beek
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146732  
Tom Smeding
Jeroen Op de Beek
3 - 97 (WIN: WHITE)
146733  
Marco Meijer
Luisa Lamprea
0 - 70 (WIN: WHITE)
146734  
Luisa Lamprea
Marco Meijer
9 - 91 (WIN: WHITE)
146735  
Splinter Suidman
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146736  
Nick Stijger
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146737  
Marcel Vlastuin
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146738  
Jard van Roest
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146739  
Arthur Ball
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146740  
Bram Kuijvenhoven
Arthur Ball
2 - 98 (WIN: WHITE)
146741  
Rune Valle
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146742  
Lukas Gelbmann
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146743  
Alexandr Mushtagov
Sjoerd Hemminga
0 - 97 (WIN: WHITE)
146744  
Sjoerd Hemminga
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
146745  
Ludo Pulles
Paul Wiselius
98 - 2 (WIN: BLACK)
146746  
Paul Wiselius
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
146747  
Henk Koops
Vytautas Gruslys
5 - 95 (WIN: WHITE)
146748  
Vytautas Gruslys
Henk Koops
92 - 8 (WIN: BLACK)
146749  
Marijn Adriaanse
Willem van der Vegt
90 - 10 (WIN: BLACK)
146750  
Willem van der Vegt
Marijn Adriaanse
7 - 93 (WIN: WHITE)
146751  
Steven Kroon
Abdessamad El Kasimi
5 - 95 (WIN: WHITE)
146752  
Abdessamad El Kasimi
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146753  
Laurent van den Bos
Sybrand Aarnoutse
99 - 1 (WIN: BLACK)
146754  
Sybrand Aarnoutse
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146755  
Andor Michels
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146756  
Emil Riedeman
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 17

Rank Name Group Program Points Fail
1Rune ValleCodeCupEnrahim1 1571
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1571
3Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1553
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 1473 1
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 1469
6Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 1469
7Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 1465
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 1453
9Henk KoopsCodeCupGomokuV31 1380
10Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1379
11Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 1370
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 1281 1
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1275
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 796 6
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 734 6
16Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 413
17Luisa LampreaCodeCupOctober 407
18Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 319 6
19Willem van der Vegtunofficialgm0 259
20Tom SmedingCodeCupmm 131
21Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 119
22Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 119
23Lukas GelbmannCodeCupstubborn 115
24Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 65
25Nick StijgerNIOFirst 24
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 21
27Emil RiedemanNIOfast 19
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 16 3