CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 18
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 18

GameBlack playerWhite playerResult
146757  
Tomek Czajka
Tom Smeding
98 - 2 (WIN: BLACK)
146758  
Tom Smeding
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146759  
Jeroen Op de Beek
Luisa Lamprea
96 - 4 (WIN: BLACK)
146760  
Luisa Lamprea
Jeroen Op de Beek
4 - 96 (WIN: WHITE)
146761  
Marco Meijer
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146762  
Nick Stijger
Marco Meijer
1 - 99 (WIN: WHITE)
146763  
Splinter Suidman
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146764  
Jard van Roest
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146765  
Marcel Vlastuin
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146766  
Bram Kuijvenhoven
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146767  
Arthur Ball
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146768  
Lukas Gelbmann
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
146769  
Rune Valle
Sjoerd Hemminga
83 - 0 (WIN: BLACK)
146770  
Sjoerd Hemminga
Rune Valle
0 - 94 (WIN: WHITE)
146771  
Alexandr Mushtagov
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
146772  
Paul Wiselius
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
146773  
Ludo Pulles
Vytautas Gruslys
98 - 0 (WIN: BLACK)
146774  
Vytautas Gruslys
Ludo Pulles
94 - 6 (WIN: BLACK)
146775  
Henk Koops
Willem van der Vegt
98 - 2 (WIN: BLACK)
146776  
Willem van der Vegt
Henk Koops
4 - 96 (WIN: WHITE)
146777  
Marijn Adriaanse
Abdessamad El Kasimi
96 - 4 (WIN: BLACK)
146778  
Abdessamad El Kasimi
Marijn Adriaanse
3 - 97 (WIN: WHITE)
146779  
Steven Kroon
Sybrand Aarnoutse
100 - 0 (WIN: BLACK)
146780  
Sybrand Aarnoutse
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146781  
Laurent van den Bos
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146782  
Emil Riedeman
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146783  
Andor Michels
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146784  
Noud Aldenhoven
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 18

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 1768
2Rune ValleCodeCupEnrahim1 1748
3Arthur BallCodeCupgokaiAB7 1671 1
4Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 1668
5Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 1664
6Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1657
7Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 1657
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 1646
9Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1577
10Henk KoopsCodeCupGomokuV31 1574
11Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 1568
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 1479 1
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1472
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 987 6
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 828 7
16Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 420
17Luisa LampreaCodeCupOctober 415
18Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 319 8
19Willem van der Vegtunofficialgm0 265
20Tom SmedingCodeCupmm 136
21Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 122
22Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 122
23Lukas GelbmannCodeCupstubborn 117
24Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 74
25Nick StijgerNIOFirst 26
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 23
27Emil RiedemanNIOfast 21
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 17 3