CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 20
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 20

GameBlack playerWhite playerResult
146813  
Tomek Czajka
Nick Stijger
98 - 2 (WIN: BLACK)
146814  
Nick Stijger
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146815  
Jeroen Op de Beek
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146816  
Jard van Roest
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146817  
Marco Meijer
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146818  
Bram Kuijvenhoven
Marco Meijer
1 - 99 (WIN: WHITE)
146819  
Splinter Suidman
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146820  
Lukas Gelbmann
Splinter Suidman
1 - 99 (WIN: WHITE)
146821  
Marcel Vlastuin
Sjoerd Hemminga
97 - 3 (WIN: BLACK)
146822  
Sjoerd Hemminga
Marcel Vlastuin
5 - 95 (WIN: WHITE)
146823  
Arthur Ball
Paul Wiselius
4 - 96 (WIN: WHITE)
146824  
Paul Wiselius
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
146825  
Rune Valle
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
146826  
Vytautas Gruslys
Rune Valle
4 - 96 (WIN: WHITE)
146827  
Alexandr Mushtagov
Willem van der Vegt
3 - 97 (WIN: WHITE)
146828  
Willem van der Vegt
Alexandr Mushtagov
94 - 6 (WIN: BLACK)
146829  
Ludo Pulles
Abdessamad El Kasimi
98 - 2 (WIN: BLACK)
146830  
Abdessamad El Kasimi
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
146831  
Henk Koops
Sybrand Aarnoutse
99 - 0 (WIN: BLACK)
146832  
Sybrand Aarnoutse
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
146833  
Marijn Adriaanse
Emil Riedeman
98 - 2 (WIN: BLACK)
146834  
Emil Riedeman
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146835  
Steven Kroon
Noud Aldenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146836  
Noud Aldenhoven
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146837  
Laurent van den Bos
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146838  
Tom Smeding
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)
146839  
Andor Michels
Luisa Lamprea
96 - 4 (WIN: BLACK)
146840  
Luisa Lamprea
Andor Michels
5 - 95 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 20

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2158
2Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2063
3Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2052
4Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 2051
5Rune ValleCodeCupEnrahim1 2044
6Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2041
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 1970
8Henk KoopsCodeCupGomokuV31 1967
9Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 1964
10Ludo Pullesunofficialprog4_v2 1951 1
11Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 1875 1
12Arthur BallCodeCupgokaiAB7 1869 2
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 1857
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 1029 8
15Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 996 8
16Willem van der Vegtunofficialgm0 548
17Luisa LampreaCodeCupOctober 431
18Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 429
19Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 421 8
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 272
21Tom SmedingCodeCupmm 146
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 127
23Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 126
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 121
25Nick StijgerNIOFirst 34
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 28
27Emil RiedemanNIOfast 27
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 20 4