CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 21
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 21

GameBlack playerWhite playerResult
146841  
Tomek Czajka
Jard van Roest
98 - 2 (WIN: BLACK)
146842  
Jard van Roest
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146843  
Jeroen Op de Beek
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146844  
Bram Kuijvenhoven
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146845  
Marco Meijer
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146846  
Lukas Gelbmann
Marco Meijer
1 - 99 (WIN: WHITE)
146847  
Splinter Suidman
Sjoerd Hemminga
97 - 3 (WIN: BLACK)
146848  
Sjoerd Hemminga
Splinter Suidman
97 - 3 (WIN: BLACK)
146849  
Marcel Vlastuin
Paul Wiselius
4 - 96 (WIN: WHITE)
146850  
Paul Wiselius
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146851  
Arthur Ball
Vytautas Gruslys
96 - 4 (WIN: BLACK)
146852  
Vytautas Gruslys
Arthur Ball
6 - 94 (WIN: WHITE)
146853  
Rune Valle
Willem van der Vegt
9 - 91 (WIN: WHITE)
146854  
Willem van der Vegt
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
146855  
Alexandr Mushtagov
Abdessamad El Kasimi
0 - 99 (WIN: WHITE)
146856  
Abdessamad El Kasimi
Alexandr Mushtagov
1 - 99 (WIN: WHITE)
146857  
Ludo Pulles
Sybrand Aarnoutse
98 - 2 (WIN: BLACK)
146858  
Sybrand Aarnoutse
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
146859  
Henk Koops
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146860  
Emil Riedeman
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
146861  
Marijn Adriaanse
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146862  
Noud Aldenhoven
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146863  
Steven Kroon
Tom Smeding
100 - 0 (WIN: BLACK)
146864  
Tom Smeding
Steven Kroon
3 - 97 (WIN: WHITE)
146865  
Laurent van den Bos
Luisa Lamprea
95 - 5 (WIN: BLACK)
146866  
Luisa Lamprea
Laurent van den Bos
7 - 93 (WIN: WHITE)
146867  
Andor Michels
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
146868  
Nick Stijger
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 21

Rank Name Group Program Points Fail
1Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2260
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2260
3Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 2248
4Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2247
5Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2238
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2165
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2158
8Rune ValleCodeCupEnrahim1 2148
9Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2147 1
10Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2073 1
11Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2064
12Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2059 2
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2056
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1095 9
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 1039 8
16Willem van der Vegtunofficialgm0 644
17Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 529
18Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 521 8
19Luisa LampreaCodeCupOctober 443
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 370
21Tom SmedingCodeCupmm 149
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 130
23Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 129
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 123
25Nick StijgerNIOFirst 35
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 33
27Emil RiedemanNIOfast 29
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 24 4