CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 22
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 22

GameBlack playerWhite playerResult
146869  
Tomek Czajka
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146870  
Bram Kuijvenhoven
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146871  
Jeroen Op de Beek
Lukas Gelbmann
98 - 2 (WIN: BLACK)
146872  
Lukas Gelbmann
Jeroen Op de Beek
1 - 99 (WIN: WHITE)
146873  
Marco Meijer
Sjoerd Hemminga
88 - 12 (WIN: BLACK)
146874  
Sjoerd Hemminga
Marco Meijer
0 - 91 (WIN: WHITE)
146875  
Splinter Suidman
Paul Wiselius
94 - 6 (WIN: BLACK)
146876  
Paul Wiselius
Splinter Suidman
5 - 95 (WIN: WHITE)
146877  
Marcel Vlastuin
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
146878  
Vytautas Gruslys
Marcel Vlastuin
9 - 91 (WIN: WHITE)
146879  
Arthur Ball
Willem van der Vegt
96 - 4 (WIN: BLACK)
146880  
Willem van der Vegt
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
146881  
Rune Valle
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
146882  
Abdessamad El Kasimi
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146883  
Alexandr Mushtagov
Sybrand Aarnoutse
98 - 0 (WIN: BLACK)
146884  
Sybrand Aarnoutse
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
146885  
Ludo Pulles
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146886  
Emil Riedeman
Ludo Pulles
2 - 98 (WIN: WHITE)
146887  
Henk Koops
Noud Aldenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146888  
Noud Aldenhoven
Henk Koops
1 - 99 (WIN: WHITE)
146889  
Marijn Adriaanse
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146890  
Tom Smeding
Marijn Adriaanse
1 - 99 (WIN: WHITE)
146891  
Steven Kroon
Luisa Lamprea
94 - 6 (WIN: BLACK)
146892  
Luisa Lamprea
Steven Kroon
7 - 93 (WIN: WHITE)
146893  
Laurent van den Bos
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146894  
Nick Stijger
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146895  
Andor Michels
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
146896  
Jard van Roest
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 22

Rank Name Group Program Points Fail
1Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2450
2Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2447
3Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 2445
4Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2443
5Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2436
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2363
7Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2356
8Rune ValleCodeCupEnrahim1 2346
9Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2344 1
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2255
11Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2253
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2252 1
13Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2252 2
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1290 9
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 1049 8
16Willem van der Vegtunofficialgm0 651
17Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 533 9
18Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 531
19Luisa LampreaCodeCupOctober 456
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 381
21Tom SmedingCodeCupmm 151
22Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 133
23Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 132
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 126
25Nick StijgerNIOFirst 37
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 34
27Emil RiedemanNIOfast 32
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 27 5