CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 23
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 23

GameBlack playerWhite playerResult
146897  
Tomek Czajka
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146898  
Lukas Gelbmann
Tomek Czajka
1 - 99 (WIN: WHITE)
146899  
Jeroen Op de Beek
Sjoerd Hemminga
96 - 4 (WIN: BLACK)
146900  
Sjoerd Hemminga
Jeroen Op de Beek
0 - 96 (WIN: WHITE)
146901  
Marco Meijer
Paul Wiselius
96 - 4 (WIN: BLACK)
146902  
Paul Wiselius
Marco Meijer
10 - 90 (WIN: WHITE)
146903  
Splinter Suidman
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)
146904  
Vytautas Gruslys
Splinter Suidman
70 - 30 (WIN: BLACK)
146905  
Marcel Vlastuin
Willem van der Vegt
94 - 6 (WIN: BLACK)
146906  
Willem van der Vegt
Marcel Vlastuin
2 - 98 (WIN: WHITE)
146907  
Arthur Ball
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
146908  
Abdessamad El Kasimi
Arthur Ball
1 - 99 (WIN: WHITE)
146909  
Rune Valle
Sybrand Aarnoutse
100 - 0 (WIN: BLACK)
146910  
Sybrand Aarnoutse
Rune Valle
1 - 99 (WIN: WHITE)
146911  
Alexandr Mushtagov
Emil Riedeman
0 - 0
146912  
Emil Riedeman
Alexandr Mushtagov
3 - 97 (WIN: WHITE)
146913  
Ludo Pulles
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146914  
Noud Aldenhoven
Ludo Pulles
1 - 99 (WIN: WHITE)
146915  
Henk Koops
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146916  
Tom Smeding
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
146917  
Marijn Adriaanse
Luisa Lamprea
91 - 9 (WIN: BLACK)
146918  
Luisa Lamprea
Marijn Adriaanse
95 - 5 (WIN: BLACK)
146919  
Steven Kroon
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146920  
Nick Stijger
Steven Kroon
1 - 99 (WIN: WHITE)
146921  
Laurent van den Bos
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
146922  
Jard van Roest
Laurent van den Bos
1 - 99 (WIN: WHITE)
146923  
Andor Michels
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
146924  
Bram Kuijvenhoven
Andor Michels
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 23

Rank Name Group Program Points Fail
1Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2645
2Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2642
3Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2641
4Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 2637
5Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2559
6Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2554
7Rune ValleCodeCupEnrahim1 2545
8Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2541 1
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2532
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2454
11Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2450 2
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2438 1
13Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2382
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1387 10
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 1119 9
16Willem van der Vegtunofficialgm0 659
17Luisa LampreaCodeCupOctober 560
18Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 537 10
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 533
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 395
21Tom SmedingCodeCupmm 155
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 135
23Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 134
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 128
25Nick StijgerNIOFirst 39
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 36
27Emil RiedemanNIOfast 35 1
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 28 5