CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 24
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 24

GameBlack playerWhite playerResult
146925  
Tomek Czajka
Andor Michels
7 - 93 (WIN: WHITE)
146926  
Andor Michels
Tomek Czajka
4 - 96 (WIN: WHITE)
146927  
Jeroen Op de Beek
Laurent van den Bos
96 - 4 (WIN: BLACK)
146928  
Laurent van den Bos
Jeroen Op de Beek
3 - 97 (WIN: WHITE)
146929  
Marco Meijer
Steven Kroon
93 - 7 (WIN: BLACK)
146930  
Steven Kroon
Marco Meijer
94 - 6 (WIN: BLACK)
146931  
Splinter Suidman
Marijn Adriaanse
98 - 2 (WIN: BLACK)
146932  
Marijn Adriaanse
Splinter Suidman
94 - 6 (WIN: BLACK)
146933  
Marcel Vlastuin
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
146934  
Henk Koops
Marcel Vlastuin
5 - 95 (WIN: WHITE)
146935  
Arthur Ball
Ludo Pulles
98 - 2 (WIN: BLACK)
146936  
Ludo Pulles
Arthur Ball
96 - 4 (WIN: BLACK)
146937  
Rune Valle
Alexandr Mushtagov
90 - 0 (WIN: BLACK)
146938  
Alexandr Mushtagov
Rune Valle
0 - 99 (WIN: WHITE)
146939  
Sjoerd Hemminga
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146940  
Lukas Gelbmann
Sjoerd Hemminga
1 - 99 (WIN: WHITE)
146941  
Paul Wiselius
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
146942  
Bram Kuijvenhoven
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
146943  
Vytautas Gruslys
Jard van Roest
98 - 2 (WIN: BLACK)
146944  
Jard van Roest
Vytautas Gruslys
2 - 98 (WIN: WHITE)
146945  
Willem van der Vegt
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146946  
Nick Stijger
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
146947  
Abdessamad El Kasimi
Luisa Lamprea
97 - 3 (WIN: BLACK)
146948  
Luisa Lamprea
Abdessamad El Kasimi
91 - 9 (WIN: BLACK)
146949  
Sybrand Aarnoutse
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
146950  
Tom Smeding
Sybrand Aarnoutse
100 - 0 (WIN: BLACK)
146951  
Emil Riedeman
Noud Aldenhoven
1 - 99 (WIN: WHITE)
146952  
Noud Aldenhoven
Emil Riedeman
92 - 8 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 24

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 2830
2Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2746
3Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2744
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2739
5Rune ValleCodeCupEnrahim1 2734
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2662
7Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2639 1
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2628
9Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2561
10Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2552 2
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2551
12Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2537 1
13Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2486
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1387 12
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 1315 9
16Willem van der Vegtunofficialgm0 857
17Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 735 10
18Luisa LampreaCodeCupOctober 654
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 639
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 593
21Tom SmedingCodeCupmm 354
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 326
23Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 136
24Lukas GelbmannCodeCupstubborn 130
25Emil RiedemanNIOfast 44 1
26Nick StijgerNIOFirst 41
27Jard van RoestNIOVersion_1_2 40
28Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 29 5