CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 25
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 25

GameBlack playerWhite playerResult
146953  
Tomek Czajka
Laurent van den Bos
98 - 2 (WIN: BLACK)
146954  
Laurent van den Bos
Tomek Czajka
7 - 93 (WIN: WHITE)
146955  
Andor Michels
Steven Kroon
5 - 95 (WIN: WHITE)
146956  
Steven Kroon
Andor Michels
93 - 7 (WIN: BLACK)
146957  
Jeroen Op de Beek
Marijn Adriaanse
93 - 7 (WIN: BLACK)
146958  
Marijn Adriaanse
Jeroen Op de Beek
19 - 81 (WIN: WHITE)
146959  
Marco Meijer
Henk Koops
4 - 96 (WIN: WHITE)
146960  
Henk Koops
Marco Meijer
5 - 95 (WIN: WHITE)
146961  
Splinter Suidman
Ludo Pulles
94 - 6 (WIN: BLACK)
146962  
Ludo Pulles
Splinter Suidman
0 - 94 (WIN: WHITE)
146963  
Marcel Vlastuin
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
146964  
Alexandr Mushtagov
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
146965  
Arthur Ball
Rune Valle
95 - 5 (WIN: BLACK)
146966  
Rune Valle
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
146967  
Sjoerd Hemminga
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
146968  
Bram Kuijvenhoven
Sjoerd Hemminga
2 - 98 (WIN: WHITE)
146969  
Lukas Gelbmann
Jard van Roest
1 - 99 (WIN: WHITE)
146970  
Jard van Roest
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
146971  
Paul Wiselius
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
146972  
Nick Stijger
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
146973  
Vytautas Gruslys
Luisa Lamprea
7 - 93 (WIN: WHITE)
146974  
Luisa Lamprea
Vytautas Gruslys
98 - 0 (WIN: BLACK)
146975  
Willem van der Vegt
Tom Smeding
99 - 1 (WIN: BLACK)
146976  
Tom Smeding
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
146977  
Abdessamad El Kasimi
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
146978  
Noud Aldenhoven
Abdessamad El Kasimi
6 - 94 (WIN: WHITE)
146979  
Sybrand Aarnoutse
Emil Riedeman
99 - 1 (WIN: BLACK)
146980  
Emil Riedeman
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 25

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3004
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 2935
3Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2934
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2932
5Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2763
6Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2744 2
7Rune ValleCodeCupEnrahim1 2742
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2674
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2654
10Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2645 2
11Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2636 1
12Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2570
13Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2563
14Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1394 12
15Vytautas GruslysCodeCupBotato 1322 10
16Willem van der Vegtunofficialgm0 1055
17Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 933 10
18Luisa LampreaCodeCupOctober 845
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 831
20Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 791
21Tom SmedingCodeCupmm 356
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 334
23Jard van RoestNIOVersion_1_2 238
24Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 227 5
25Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 138
26Lukas GelbmannCodeCupstubborn 132
27Emil RiedemanNIOfast 46 1
28Nick StijgerNIOFirst 43