CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 26
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 26

GameBlack playerWhite playerResult
146981  
Tomek Czajka
Steven Kroon
98 - 2 (WIN: BLACK)
146982  
Steven Kroon
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
146983  
Laurent van den Bos
Marijn Adriaanse
4 - 96 (WIN: WHITE)
146984  
Marijn Adriaanse
Laurent van den Bos
92 - 8 (WIN: BLACK)
146985  
Andor Michels
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
146986  
Henk Koops
Andor Michels
14 - 86 (WIN: WHITE)
146987  
Jeroen Op de Beek
Ludo Pulles
97 - 3 (WIN: BLACK)
146988  
Ludo Pulles
Jeroen Op de Beek
2 - 98 (WIN: WHITE)
146989  
Marco Meijer
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
146990  
Alexandr Mushtagov
Marco Meijer
0 - 99 (WIN: WHITE)
146991  
Splinter Suidman
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
146992  
Rune Valle
Splinter Suidman
6 - 94 (WIN: WHITE)
146993  
Marcel Vlastuin
Arthur Ball
10 - 90 (WIN: WHITE)
146994  
Arthur Ball
Marcel Vlastuin
98 - 2 (WIN: BLACK)
146995  
Sjoerd Hemminga
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
146996  
Jard van Roest
Sjoerd Hemminga
1 - 99 (WIN: WHITE)
146997  
Bram Kuijvenhoven
Nick Stijger
3 - 97 (WIN: WHITE)
146998  
Nick Stijger
Bram Kuijvenhoven
95 - 5 (WIN: BLACK)
146999  
Lukas Gelbmann
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
147000  
Luisa Lamprea
Lukas Gelbmann
96 - 4 (WIN: BLACK)
147001  
Paul Wiselius
Tom Smeding
96 - 4 (WIN: BLACK)
147002  
Tom Smeding
Paul Wiselius
18 - 82 (WIN: WHITE)
147003  
Vytautas Gruslys
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
147004  
Noud Aldenhoven
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
147005  
Willem van der Vegt
Emil Riedeman
97 - 3 (WIN: BLACK)
147006  
Emil Riedeman
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
147007  
Abdessamad El Kasimi
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
147008  
Sybrand Aarnoutse
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 26

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3199
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 3130
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 2944
4Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2939
5Arthur BallCodeCupgokaiAB7 2932 2
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 2874
7Rune ValleCodeCupEnrahim1 2843
8Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2842
9Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2831 1
10Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2773
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2652
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2650 2
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2582
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 1519 10
15Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1398 13
16Willem van der Vegtunofficialgm0 1251
17Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 1132 10
18Luisa LampreaCodeCupOctober 1040
19Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 969
20Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 931
21Tom SmedingCodeCupmm 378
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 337
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 327 5
24Jard van RoestNIOVersion_1_2 239
25Nick StijgerNIOFirst 235
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 146
27Lukas GelbmannCodeCupstubborn 137
28Emil RiedemanNIOfast 50 1