CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 27
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 27

GameBlack playerWhite playerResult
147009  
Tomek Czajka
Marijn Adriaanse
96 - 4 (WIN: BLACK)
147010  
Marijn Adriaanse
Tomek Czajka
14 - 86 (WIN: WHITE)
147011  
Steven Kroon
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
147012  
Henk Koops
Steven Kroon
98 - 2 (WIN: BLACK)
147013  
Laurent van den Bos
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
147014  
Ludo Pulles
Laurent van den Bos
98 - 2 (WIN: BLACK)
147015  
Andor Michels
Alexandr Mushtagov
97 - 3 (WIN: BLACK)
147016  
Alexandr Mushtagov
Andor Michels
0 - 99 (WIN: WHITE)
147017  
Jeroen Op de Beek
Rune Valle
96 - 4 (WIN: BLACK)
147018  
Rune Valle
Jeroen Op de Beek
4 - 96 (WIN: WHITE)
147019  
Marco Meijer
Arthur Ball
91 - 0 (WIN: BLACK)
147020  
Arthur Ball
Marco Meijer
97 - 3 (WIN: BLACK)
147021  
Splinter Suidman
Marcel Vlastuin
96 - 4 (WIN: BLACK)
147022  
Marcel Vlastuin
Splinter Suidman
97 - 3 (WIN: BLACK)
147023  
Sjoerd Hemminga
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
147024  
Nick Stijger
Sjoerd Hemminga
2 - 98 (WIN: WHITE)
147025  
Jard van Roest
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
147026  
Luisa Lamprea
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
147027  
Bram Kuijvenhoven
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
147028  
Tom Smeding
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
147029  
Lukas Gelbmann
Noud Aldenhoven
1 - 99 (WIN: WHITE)
147030  
Noud Aldenhoven
Lukas Gelbmann
98 - 2 (WIN: BLACK)
147031  
Paul Wiselius
Emil Riedeman
98 - 2 (WIN: BLACK)
147032  
Emil Riedeman
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
147033  
Vytautas Gruslys
Sybrand Aarnoutse
97 - 0 (WIN: BLACK)
147034  
Sybrand Aarnoutse
Vytautas Gruslys
0 - 98 (WIN: WHITE)
147035  
Willem van der Vegt
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
147036  
Abdessamad El Kasimi
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 27

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3391
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 3312
3Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3069
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3045
5Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3029 3
6Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 2944
7Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 2925 1
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2872
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 2860
10Rune ValleCodeCupEnrahim1 2851
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2848
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2845 2
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2587
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 1714 10
15Willem van der Vegtunofficialgm0 1449
16Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1401 14
17Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 1330 10
18Luisa LampreaCodeCupOctober 1239
19Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1166
20Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 933
21Tom SmedingCodeCupmm 577
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 534
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 327 7
24Jard van RoestNIOVersion_1_2 240
25Nick StijgerNIOFirst 237
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 147
27Lukas GelbmannCodeCupstubborn 140
28Emil RiedemanNIOfast 53 1