CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 28
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 28

GameBlack playerWhite playerResult
147037  
Tomek Czajka
Henk Koops
6 - 94 (WIN: WHITE)
147038  
Henk Koops
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
147039  
Marijn Adriaanse
Ludo Pulles
95 - 5 (WIN: BLACK)
147040  
Ludo Pulles
Marijn Adriaanse
0 - 93 (WIN: WHITE)
147041  
Steven Kroon
Alexandr Mushtagov
98 - 2 (WIN: BLACK)
147042  
Alexandr Mushtagov
Steven Kroon
0 - 99 (WIN: WHITE)
147043  
Laurent van den Bos
Rune Valle
9 - 91 (WIN: WHITE)
147044  
Rune Valle
Laurent van den Bos
4 - 96 (WIN: WHITE)
147045  
Andor Michels
Arthur Ball
4 - 96 (WIN: WHITE)
147046  
Arthur Ball
Andor Michels
0 - 91 (WIN: WHITE)
147047  
Jeroen Op de Beek
Marcel Vlastuin
5 - 95 (WIN: WHITE)
147048  
Marcel Vlastuin
Jeroen Op de Beek
7 - 93 (WIN: WHITE)
147049  
Marco Meijer
Splinter Suidman
93 - 7 (WIN: BLACK)
147050  
Splinter Suidman
Marco Meijer
80 - 0 (WIN: BLACK)
147051  
Sjoerd Hemminga
Luisa Lamprea
94 - 6 (WIN: BLACK)
147052  
Luisa Lamprea
Sjoerd Hemminga
84 - 0 (WIN: BLACK)
147053  
Nick Stijger
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
147054  
Tom Smeding
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
147055  
Jard van Roest
Noud Aldenhoven
2 - 98 (WIN: WHITE)
147056  
Noud Aldenhoven
Jard van Roest
96 - 4 (WIN: BLACK)
147057  
Bram Kuijvenhoven
Emil Riedeman
2 - 98 (WIN: WHITE)
147058  
Emil Riedeman
Bram Kuijvenhoven
1 - 99 (WIN: WHITE)
147059  
Lukas Gelbmann
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
147060  
Sybrand Aarnoutse
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
147061  
Paul Wiselius
Abdessamad El Kasimi
99 - 1 (WIN: BLACK)
147062  
Abdessamad El Kasimi
Paul Wiselius
4 - 96 (WIN: WHITE)
147063  
Vytautas Gruslys
Willem van der Vegt
90 - 10 (WIN: BLACK)
147064  
Willem van der Vegt
Vytautas Gruslys
99 - 0 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 28

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3489
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 3415
3Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3166
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3147
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3141
6Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3125 4
7Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3048
8Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3018 2
9Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 2959
10Rune ValleCodeCupEnrahim1 2946
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2943
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2850 3
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2692
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 1804 11
15Willem van der Vegtunofficialgm0 1558
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 1424 11
17Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1403 15
18Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1361
19Luisa LampreaCodeCupOctober 1329
20Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 938
21Tom SmedingCodeCupmm 776
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 728
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 525 7
24Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 248
25Jard van RoestNIOVersion_1_2 246
26Nick StijgerNIOFirst 238
27Emil RiedemanNIOfast 152 1
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 142