CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 29
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 29

GameBlack playerWhite playerResult
147065  
Tomek Czajka
Ludo Pulles
97 - 3 (WIN: BLACK)
147066  
Ludo Pulles
Tomek Czajka
2 - 98 (WIN: WHITE)
147067  
Henk Koops
Alexandr Mushtagov
94 - 6 (WIN: BLACK)
147068  
Alexandr Mushtagov
Henk Koops
3 - 97 (WIN: WHITE)
147069  
Marijn Adriaanse
Rune Valle
95 - 5 (WIN: BLACK)
147070  
Rune Valle
Marijn Adriaanse
5 - 95 (WIN: WHITE)
147071  
Steven Kroon
Arthur Ball
4 - 96 (WIN: WHITE)
147072  
Arthur Ball
Steven Kroon
4 - 96 (WIN: WHITE)
147073  
Laurent van den Bos
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
147074  
Marcel Vlastuin
Laurent van den Bos
95 - 5 (WIN: BLACK)
147075  
Andor Michels
Splinter Suidman
5 - 95 (WIN: WHITE)
147076  
Splinter Suidman
Andor Michels
90 - 10 (WIN: BLACK)
147077  
Jeroen Op de Beek
Marco Meijer
94 - 6 (WIN: BLACK)
147078  
Marco Meijer
Jeroen Op de Beek
5 - 95 (WIN: WHITE)
147079  
Sjoerd Hemminga
Tom Smeding
95 - 5 (WIN: BLACK)
147080  
Tom Smeding
Sjoerd Hemminga
2 - 98 (WIN: WHITE)
147081  
Luisa Lamprea
Noud Aldenhoven
95 - 5 (WIN: BLACK)
147082  
Noud Aldenhoven
Luisa Lamprea
8 - 92 (WIN: WHITE)
147083  
Nick Stijger
Emil Riedeman
2 - 98 (WIN: WHITE)
147084  
Emil Riedeman
Nick Stijger
98 - 2 (WIN: BLACK)
147085  
Jard van Roest
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
147086  
Sybrand Aarnoutse
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
147087  
Bram Kuijvenhoven
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
147088  
Abdessamad El Kasimi
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
147089  
Lukas Gelbmann
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
147090  
Willem van der Vegt
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
147091  
Paul Wiselius
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
147092  
Vytautas Gruslys
Paul Wiselius
95 - 5 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 29

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3678
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 3610
3Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3357
4Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3339
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3241
6Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3238
7Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3225 4
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3144
9Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3029 2
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2958
11Rune ValleCodeCupEnrahim1 2956
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2855 3
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2700
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 1900 11
15Willem van der Vegtunofficialgm0 1756
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 1617 11
17Luisa LampreaCodeCupOctober 1516
18Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1465
19Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1412 15
20Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1136
21Tom SmedingCodeCupmm 783
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 741
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 723 7
24Emil RiedemanNIOfast 348 1
25Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 250
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 248
27Nick StijgerNIOFirst 242
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 144