CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 30
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 30

GameBlack playerWhite playerResult
147093  
Tomek Czajka
Alexandr Mushtagov
98 - 2 (WIN: BLACK)
147094  
Alexandr Mushtagov
Tomek Czajka
3 - 97 (WIN: WHITE)
147095  
Ludo Pulles
Rune Valle
0 - 94 (WIN: WHITE)
147096  
Rune Valle
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
147097  
Henk Koops
Arthur Ball
90 - 10 (WIN: BLACK)
147098  
Arthur Ball
Henk Koops
98 - 2 (WIN: BLACK)
147099  
Marijn Adriaanse
Marcel Vlastuin
10 - 90 (WIN: WHITE)
147100  
Marcel Vlastuin
Marijn Adriaanse
96 - 4 (WIN: BLACK)
147101  
Steven Kroon
Splinter Suidman
97 - 3 (WIN: BLACK)
147102  
Splinter Suidman
Steven Kroon
7 - 93 (WIN: WHITE)
147103  
Laurent van den Bos
Marco Meijer
96 - 4 (WIN: BLACK)
147104  
Marco Meijer
Laurent van den Bos
98 - 2 (WIN: BLACK)
147105  
Andor Michels
Jeroen Op de Beek
3 - 97 (WIN: WHITE)
147106  
Jeroen Op de Beek
Andor Michels
87 - 13 (WIN: BLACK)
147107  
Sjoerd Hemminga
Noud Aldenhoven
96 - 4 (WIN: BLACK)
147108  
Noud Aldenhoven
Sjoerd Hemminga
1 - 99 (WIN: WHITE)
147109  
Tom Smeding
Emil Riedeman
94 - 6 (WIN: BLACK)
147110  
Emil Riedeman
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
147111  
Luisa Lamprea
Sybrand Aarnoutse
96 - 0 (WIN: BLACK)
147112  
Sybrand Aarnoutse
Luisa Lamprea
0 - 96 (WIN: WHITE)
147113  
Nick Stijger
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
147114  
Abdessamad El Kasimi
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
147115  
Jard van Roest
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
147116  
Willem van der Vegt
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
147117  
Bram Kuijvenhoven
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
147118  
Vytautas Gruslys
Bram Kuijvenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
147119  
Lukas Gelbmann
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
147120  
Paul Wiselius
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 30

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 3862
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 3805
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3525
4Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3449
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3431
6Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3333 4
7Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3252
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3154
9Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3131 2
10Rune ValleCodeCupEnrahim1 3053
11Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 2974
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 2952 4
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2798
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 2097 11
15Willem van der Vegtunofficialgm0 1954
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 1812 11
17Luisa LampreaCodeCupOctober 1708
18Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 1663
19Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1417 15
20Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1334
21Tom SmedingCodeCupmm 976
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 746
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 723 9
24Emil RiedemanNIOfast 355 1
25Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 253
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 250
27Nick StijgerNIOFirst 244
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 146