CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 33
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 33

GameBlack playerWhite playerResult
147177  
Tomek Czajka
Marcel Vlastuin
89 - 11 (WIN: BLACK)
147178  
Marcel Vlastuin
Tomek Czajka
6 - 94 (WIN: WHITE)
147179  
Arthur Ball
Splinter Suidman
98 - 2 (WIN: BLACK)
147180  
Splinter Suidman
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
147181  
Rune Valle
Marco Meijer
5 - 95 (WIN: WHITE)
147182  
Marco Meijer
Rune Valle
90 - 10 (WIN: BLACK)
147183  
Alexandr Mushtagov
Jeroen Op de Beek
8 - 92 (WIN: WHITE)
147184  
Jeroen Op de Beek
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
147185  
Ludo Pulles
Andor Michels
3 - 97 (WIN: WHITE)
147186  
Andor Michels
Ludo Pulles
97 - 3 (WIN: BLACK)
147187  
Henk Koops
Laurent van den Bos
96 - 4 (WIN: BLACK)
147188  
Laurent van den Bos
Henk Koops
2 - 98 (WIN: WHITE)
147189  
Marijn Adriaanse
Steven Kroon
9 - 91 (WIN: WHITE)
147190  
Steven Kroon
Marijn Adriaanse
96 - 4 (WIN: BLACK)
147191  
Sjoerd Hemminga
Abdessamad El Kasimi
96 - 4 (WIN: BLACK)
147192  
Abdessamad El Kasimi
Sjoerd Hemminga
95 - 0 (WIN: BLACK)
147193  
Sybrand Aarnoutse
Willem van der Vegt
0 - 99 (WIN: WHITE)
147194  
Willem van der Vegt
Sybrand Aarnoutse
99 - 1 (WIN: BLACK)
147195  
Emil Riedeman
Vytautas Gruslys
1 - 99 (WIN: WHITE)
147196  
Vytautas Gruslys
Emil Riedeman
98 - 2 (WIN: BLACK)
147197  
Noud Aldenhoven
Paul Wiselius
2 - 98 (WIN: WHITE)
147198  
Paul Wiselius
Noud Aldenhoven
98 - 2 (WIN: BLACK)
147199  
Tom Smeding
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
147200  
Lukas Gelbmann
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
147201  
Luisa Lamprea
Bram Kuijvenhoven
100 - 0 (WIN: BLACK)
147202  
Bram Kuijvenhoven
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)
147203  
Nick Stijger
Jard van Roest
88 - 12 (WIN: BLACK)
147204  
Jard van Roest
Nick Stijger
88 - 12 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 33

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 4435
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 4372
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 3839
4Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3823
5Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3732 4
6Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3676 2
7Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3660
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3542
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3471
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 3207
11Rune ValleCodeCupEnrahim1 3082
12Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3066 4
13Laurent van den BosCodeCupBoomoku 2992
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 2684 11
15Willem van der Vegtunofficialgm0 2533
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 2301 12
17Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 2162
18Luisa LampreaCodeCupOctober 2019
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1726
20Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1438 16
21Tom SmedingCodeCupmm 1285
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 852
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 824 11
24Nick StijgerNIOFirst 545
25Jard van RoestNIOVersion_1_2 544
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 460
27Emil RiedemanNIOfast 365 1
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 152