CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 34
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 34

GameBlack playerWhite playerResult
147205  
Tomek Czajka
Splinter Suidman
4 - 96 (WIN: WHITE)
147206  
Splinter Suidman
Tomek Czajka
8 - 92 (WIN: WHITE)
147207  
Marcel Vlastuin
Marco Meijer
91 - 0 (WIN: BLACK)
147208  
Marco Meijer
Marcel Vlastuin
0 - 89 (WIN: WHITE)
147209  
Arthur Ball
Jeroen Op de Beek
95 - 5 (WIN: BLACK)
147210  
Jeroen Op de Beek
Arthur Ball
95 - 5 (WIN: BLACK)
147211  
Rune Valle
Andor Michels
3 - 97 (WIN: WHITE)
147212  
Andor Michels
Rune Valle
96 - 4 (WIN: BLACK)
147213  
Alexandr Mushtagov
Laurent van den Bos
0 - 96 (WIN: WHITE)
147214  
Laurent van den Bos
Alexandr Mushtagov
94 - 6 (WIN: BLACK)
147215  
Ludo Pulles
Steven Kroon
98 - 2 (WIN: BLACK)
147216  
Steven Kroon
Ludo Pulles
0 - 95 (WIN: WHITE)
147217  
Henk Koops
Marijn Adriaanse
98 - 2 (WIN: BLACK)
147218  
Marijn Adriaanse
Henk Koops
93 - 7 (WIN: BLACK)
147219  
Sjoerd Hemminga
Willem van der Vegt
96 - 4 (WIN: BLACK)
147220  
Willem van der Vegt
Sjoerd Hemminga
95 - 5 (WIN: BLACK)
147221  
Abdessamad El Kasimi
Vytautas Gruslys
5 - 95 (WIN: WHITE)
147222  
Vytautas Gruslys
Abdessamad El Kasimi
95 - 5 (WIN: BLACK)
147223  
Sybrand Aarnoutse
Paul Wiselius
1 - 99 (WIN: WHITE)
147224  
Paul Wiselius
Sybrand Aarnoutse
99 - 0 (WIN: BLACK)
147225  
Emil Riedeman
Lukas Gelbmann
0 - 90 (WIN: WHITE)
147226  
Lukas Gelbmann
Emil Riedeman
95 - 0 (WIN: BLACK)
147227  
Noud Aldenhoven
Bram Kuijvenhoven
96 - 4 (WIN: BLACK)
147228  
Bram Kuijvenhoven
Noud Aldenhoven
1 - 99 (WIN: WHITE)
147229  
Tom Smeding
Jard van Roest
100 - 0 (WIN: BLACK)
147230  
Jard van Roest
Tom Smeding
1 - 99 (WIN: WHITE)
147231  
Luisa Lamprea
Nick Stijger
100 - 0 (WIN: BLACK)
147232  
Nick Stijger
Luisa Lamprea
1 - 99 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 34

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 4535
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 4468
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 4019
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3832 4
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3825 1
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3765
7Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3676 4
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3646
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3566
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 3400
11Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3259 4
12Laurent van den BosCodeCupBoomoku 3182
13Rune ValleCodeCupEnrahim1 3089
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 2874 11
15Willem van der Vegtunofficialgm0 2632
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 2402 12
17Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 2360
18Luisa LampreaCodeCupOctober 2218
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1736
20Tom SmedingCodeCupmm 1484
21Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1444 17
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 1047
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 825 12
24Nick StijgerNIOFirst 546
25Jard van RoestNIOVersion_1_2 545
26Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 465
27Emil RiedemanNIOfast 365 3
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 337