CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 35
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 35

GameBlack playerWhite playerResult
147233  
Tomek Czajka
Marco Meijer
9 - 91 (WIN: WHITE)
147234  
Marco Meijer
Tomek Czajka
97 - 3 (WIN: BLACK)
147235  
Splinter Suidman
Jeroen Op de Beek
6 - 94 (WIN: WHITE)
147236  
Jeroen Op de Beek
Splinter Suidman
0 - 73 (WIN: WHITE)
147237  
Marcel Vlastuin
Andor Michels
5 - 95 (WIN: WHITE)
147238  
Andor Michels
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
147239  
Arthur Ball
Laurent van den Bos
3 - 97 (WIN: WHITE)
147240  
Laurent van den Bos
Arthur Ball
2 - 98 (WIN: WHITE)
147241  
Rune Valle
Steven Kroon
5 - 95 (WIN: WHITE)
147242  
Steven Kroon
Rune Valle
5 - 95 (WIN: WHITE)
147243  
Alexandr Mushtagov
Marijn Adriaanse
97 - 3 (WIN: BLACK)
147244  
Marijn Adriaanse
Alexandr Mushtagov
96 - 4 (WIN: BLACK)
147245  
Ludo Pulles
Henk Koops
97 - 3 (WIN: BLACK)
147246  
Henk Koops
Ludo Pulles
98 - 2 (WIN: BLACK)
147247  
Sjoerd Hemminga
Vytautas Gruslys
98 - 0 (WIN: BLACK)
147248  
Vytautas Gruslys
Sjoerd Hemminga
96 - 4 (WIN: BLACK)
147249  
Willem van der Vegt
Paul Wiselius
88 - 12 (WIN: BLACK)
147250  
Paul Wiselius
Willem van der Vegt
88 - 12 (WIN: BLACK)
147251  
Abdessamad El Kasimi
Lukas Gelbmann
99 - 1 (WIN: BLACK)
147252  
Lukas Gelbmann
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
147253  
Sybrand Aarnoutse
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
147254  
Bram Kuijvenhoven
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
147255  
Emil Riedeman
Jard van Roest
98 - 2 (WIN: BLACK)
147256  
Jard van Roest
Emil Riedeman
2 - 98 (WIN: WHITE)
147257  
Noud Aldenhoven
Nick Stijger
98 - 2 (WIN: BLACK)
147258  
Nick Stijger
Noud Aldenhoven
2 - 98 (WIN: WHITE)
147259  
Tom Smeding
Luisa Lamprea
98 - 2 (WIN: BLACK)
147260  
Luisa Lamprea
Tom Smeding
92 - 8 (WIN: BLACK)

Intermediate score after round 35

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 4629 1
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 4480
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 4121
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 3933 4
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 3925 1
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3866
7Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3864 4
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3725
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3665
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 3498
11Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3358 4
12Laurent van den BosCodeCupBoomoku 3281
13Rune ValleCodeCupEnrahim1 3189
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 2970 12
15Willem van der Vegtunofficialgm0 2732
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 2504 12
17Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 2460
18Luisa LampreaCodeCupOctober 2312
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 1934
20Tom SmedingCodeCupmm 1590
21Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1545 17
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 1243
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 1023 12
24Emil RiedemanNIOfast 561 3
25Nick StijgerNIOFirst 550
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 549
27Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 467
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 339