CodeCup 2020 - An online programming competition  

CodeCup 2020 - An online programming competition

Competition round

Competition: Sat Oct 26 2019  (test competition)
Round: 36
Games: 28
Players: 28
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 

Games in round 36

GameBlack playerWhite playerResult
147261  
Tomek Czajka
Jeroen Op de Beek
4 - 96 (WIN: WHITE)
147262  
Jeroen Op de Beek
Tomek Czajka
5 - 95 (WIN: WHITE)
147263  
Marco Meijer
Andor Michels
96 - 4 (WIN: BLACK)
147264  
Andor Michels
Marco Meijer
76 - 0 (WIN: BLACK)
147265  
Splinter Suidman
Laurent van den Bos
94 - 6 (WIN: BLACK)
147266  
Laurent van den Bos
Splinter Suidman
4 - 96 (WIN: WHITE)
147267  
Marcel Vlastuin
Steven Kroon
3 - 97 (WIN: WHITE)
147268  
Steven Kroon
Marcel Vlastuin
3 - 97 (WIN: WHITE)
147269  
Arthur Ball
Marijn Adriaanse
92 - 8 (WIN: BLACK)
147270  
Marijn Adriaanse
Arthur Ball
3 - 97 (WIN: WHITE)
147271  
Rune Valle
Henk Koops
94 - 6 (WIN: BLACK)
147272  
Henk Koops
Rune Valle
98 - 2 (WIN: BLACK)
147273  
Alexandr Mushtagov
Ludo Pulles
3 - 97 (WIN: WHITE)
147274  
Ludo Pulles
Alexandr Mushtagov
99 - 1 (WIN: BLACK)
147275  
Sjoerd Hemminga
Paul Wiselius
7 - 93 (WIN: WHITE)
147276  
Paul Wiselius
Sjoerd Hemminga
13 - 87 (WIN: WHITE)
147277  
Vytautas Gruslys
Lukas Gelbmann
96 - 4 (WIN: BLACK)
147278  
Lukas Gelbmann
Vytautas Gruslys
99 - 1 (WIN: BLACK)
147279  
Willem van der Vegt
Bram Kuijvenhoven
99 - 1 (WIN: BLACK)
147280  
Bram Kuijvenhoven
Willem van der Vegt
1 - 99 (WIN: WHITE)
147281  
Abdessamad El Kasimi
Jard van Roest
99 - 1 (WIN: BLACK)
147282  
Jard van Roest
Abdessamad El Kasimi
1 - 99 (WIN: WHITE)
147283  
Sybrand Aarnoutse
Nick Stijger
99 - 1 (WIN: BLACK)
147284  
Nick Stijger
Sybrand Aarnoutse
1 - 99 (WIN: WHITE)
147285  
Emil Riedeman
Luisa Lamprea
3 - 97 (WIN: WHITE)
147286  
Luisa Lamprea
Emil Riedeman
88 - 12 (WIN: BLACK)
147287  
Noud Aldenhoven
Tom Smeding
2 - 98 (WIN: WHITE)
147288  
Tom Smeding
Noud Aldenhoven
6 - 94 (WIN: WHITE)

Intermediate score after round 36

Rank Name Group Program Points Fail
1Jeroen Op de BeekNIOgomokustupid 4730 1
2Tomek CzajkaCodeCupOOOOO 4579
3Marcel Vlastuinunofficialvlastuin4 4221
4Arthur BallCodeCupgokaiAB7 4122 4
5Steven KroonCodeCupWoooeeeeiii 4025 1
6Henk KoopsCodeCupGomokuV31 3970
7Marco MeijerNIOMoguMogu_v2 3960 5
8Splinter SuidmanNIOMx_gomoku 3915
9Marijn AdriaanseNIOpow3plus2 3676
10Andor MichelsCodeCupAmeliaKuttner 3578
11Ludo Pullesunofficialprog4_v2 3554 4
12Laurent van den BosCodeCupBoomoku 3291
13Rune ValleCodeCupEnrahim1 3285
14Vytautas GruslysCodeCupBotato 3067 12
15Willem van der Vegtunofficialgm0 2930
16Sjoerd HemmingaCodeCupSjoerdsGomokuPlayer 2598 12
17Paul WiseliusCodeCuphighfive_v1_01 2566
18Luisa LampreaCodeCupOctober 2497
19Abdessamad El KasimiCodeCupgamkell 2132
20Tom SmedingCodeCupmm 1694
21Alexandr MushtagovCodeCupGokuFlo 1549 17
22Noud AldenhovenCodeCupUkomogv1 1339
23Sybrand AarnoutseNIO9cdaa44 1221 12
24Emil RiedemanNIOfast 576 3
25Nick StijgerNIOFirst 552
26Jard van RoestNIOVersion_1_2 551
27Bram KuijvenhovenCodeCupLineUp 469
28Lukas GelbmannCodeCupstubborn 442